... Rječnik | Kapacitet | Sposobnost primanja (tečnosti... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Kapacitet Sposobnost primanja (tečnosti, električnog naboja itd.); u psih., sposobnost primanja utisaka, njihove obrade i razumjevanja; električni k., sposobnost izolovanog sprovodnika da u sebe prima elektricitet. U sistemu mjera CGS mjeri se faradom. V. farad; respiratorni k., (1) sposobnost krvi da primi kiseonik iz pluća i ugljen-dioksid iz tkiva; (2) prostor u plućima za normalno primanje vazduha; totalni k, vitalni kapacitet, više rezidualni vazduh; vitalni k., količina vazduha koja izađe iz pluća najjačim izdisanjem poslije najdubljeg udisanja. V. k. jednak je zbiru respiracionog, rezervnog i komplementarnog vazduha. Kod čovjeka v.k. iznosi prosječno 3.200 do 3.500 ml.  
Kapija V. apoplexia  
Kapilar V. capillare  
Kapilaran Tanak kao dlaka, vlasast.  
Kapilarna cijev Veoma uska staklena cijev (kao vlas kose).  
Kapilarni puls V. pulsus  
Kapilarnost (1) odnos između tečnosti i zidova suda u kome se ona nalazi; (2) ponašanje tečnosti u kapilarnim cijevima (konkavni i konveksni meniskus).  
Kapilaroskopija Posmatranje kapilara lupom ili naročito podešenim mikroskopom da se vidi njihov oblik, raspored i rad, npr. u opnici između prstiju u žabe, u površnim slojevima kože, u nokatnom naboru čovjeka i dr. Primjenjuje se u medicini kao dopuna dijagnostici nekih oboljenja pri kojima postoje poremećaji kapilarnog sistema skopčani sa sklonošću ka krvavljenju.  
Kapitalni simptom V. symptoma  
Kapljasto srce V. cor pendulum  
Kapljična infekcija V. infekcija  
Kapljične jezgre (eng. droplet nuclei), stvaraju se isparavanjem malih kapljica izbačenih iz nosa i usta pri kihanju, kašljanju i govoru. Mikroorganizmi vezani za njih brzo se rašire po prostoriji.  
Kapošijeva bolest V. sarcoma idiopathicum multiplex haemorrhagicum.  
Kapsula Čahura čija produkcija zavisi od genotipa, ali i od spoljnih faktora. Kapsula je hipertrofisani dio sluzave tanke ovojnice, koja je u nekih bakterija jasno izražena: Diplococcus pneumoniae, B. antracis, Klebsiella.  
Kaptaža Izgrađivanje rezervoara za vodu na mjestu na kome ona izvire. Rezervoar se često prekriva slojem zemlje radi održavanja što konstantnije temperature vode, a oko njega određuje se, ponekad, uži i širi zaštitni pojas, da se spreči sekundarno zagađivanje izvorske vode. Uži zaštitni pojas je zemljište u neposrednoj blizini vrela na kome se zasađuje trava ili niske biljke, ali bez đubrenja zemlje.  

1 2 3 4 5 13