... Rječnik | Trichomycosis | Trihomikoza, oboljenje dlaka i... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Trichomycosis Trihomikoza, oboljenje dlaka izazvano gljivicama.  
Trichophytia Trihofitija, gljivično-mikotično oboljenje dlake glave i brade, gole kože i nokata prouzrokovano gljivicama roda Trychophyton. Manifestuje se u vidu površinske i duboke trihofitije. U površinske t. (gljivice humanog tipa) dlake glave dlaka je krta, izlomljena, nakostriješena u raznim pravcima i zatrpana peruti. Između oboljelih dlaka ima i zdravih koje strče. U dubokoj t. (gljivice animalnog porijekla) lezije su gnojne. Javlja se u obliku gnojnog difuznog folikulitisa (sycosis parasitaria trychophytica) i ograničenog folikulitisa (kerion Celsi).  
Trichophyton Trihofiton, parazit biljnog porijekla (gljiva) koji prouzrokuje trihofitiju; postoje dva tipa: (1) humani, koji prouzrokuje površinske suhe promjene (površinska trihofitija) i (2) animalni, koji prouzrokuje duboke,gnojne promjene (duboka trihofitija). U odnosu na dlaku t. se može lokalizovati: (1) u dlaci (endothrix) i (2) oko dlake (ectothrix).  
Trichorrhexis Trihoreksija, lomljivost dlaka; t. nodosa, rijetko oboljenje dlaka pri kome dolazi do stvaranja bjeličastih zadebljenja u vidu čvorića na stabljici dlake; tu se dlaka često lomi, što dovodi do njenog skraćivanja. Uzrok oboljenja je nepoznat.  
Trichoschisis Uzdužno cijepanje dlaka usljed hroničnog traumatiziranja (pranja, četkanja, odbojavanja).  
Trichosis Trihoza, (1) anomalije i oboljenja dlaka; (2) postojanje dlaka na mjestima na kojima ove pod normalnim okolnostima ne postoje.  
Trichosporia Trihosporija, oboljenje dlaka na čijoj se stabljici javljaju tvrdi bjeličasti ili mrki čvorići koji se sastoje od mase spora trihosporona.  
Trichosporon Trihosporon, gljivica koja prouzrokuje trihosporiju, v. trichosporia.  
Trichotillomania Trihotilomanija, neurotičko čupkanje dlaka u jednom određenom predjelu, u kome je dlaka obično prelomljena neposredno iznad kože.  
Trichuris trichiura Vrsta nematoda koja živi u debelom crijevu ljudi. Dug 4-5 cm; prednji dio je jako istanjen i zavučen u sluznicu crijeva, dok zadnji zadebljani strši na površini. Može da izazove proliv, povećanje i nervne poremećaje, ali obično prolazi nezapažen. Sin. Trichocephalus dispar.  
Tricuspidalis Trikuspidalni, trikuspidni, trolisni, koji ima tri lista, npr. valvula t., trolisni zalisak srca.  
Trifokalno staklo V. stakla  
Trigeminia Trigeminija, vrsta aritmije u koje se ekstrasistola javlja u pravilnim razmacima, i to poslije dvije normalne srčane kontrakcije.  
Trigeminus V. nervus t  
Trigonum ili trougao (anat.) oblast u obliku trougla; t. anale, v. regio analis; t. femorale (Scarpae), trougao koji omeđuje lig. inguinale, m. sartorius i m. adductor longus; t. linguale anterius, Pirogovljev trougao, trougao u vratu iznad podjezične kosti koji je ograničen dole središnom tetivom dvotrbušnog mišića, gore podjezičnim nervom, a naprijed zadnjom ivicom vilično-podjezičnog mišića. U hirurgiji se kroz taj trougao pristupa jezičnoj arteriji kada je treba podvezati; t. vesicae Lieutaudi, bešični trougao, na dnu mokraćne bešike, gdje je sluznica glatka i na čijim se zadnjim uglovima otvaraju ureteri, a na prednjem uglu polazi mokraćna cijev.  

1 2 3 4 5