... Rječnik | Vibrio | Bakterije ovog roda su štapi... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vibrio Bakterije ovog roda su štapići u vidu zareza, (dio spirale), na svom polu imaju flagelu, pomoću koje se veoma aktivno kreću. Vibrio comma (cholerae) uzročnik je azijske kolere, teškog zaraznog oboljenja. El-Tor vibrio, morfološki i serološki je sličan V. comma, patogen je, izaziva koleri slična, ali blaža oboljenja.  
Vibrisse Vibrise, dlake koje se nalaze u tremu nosa (vestibulum nasi). Sprječavaju prodiranje čestica u respiratorne organe.  
Vicarius Vikarirajući, koji zamjenjuje, npr. krvarenje koje nastupa u nosu ili drugim organima umjesto normalne menstruacije.  
Vid V. visus  
Vidne ćelije V. ćelija  
Vidni čepići V. coni retinae  
Vidni purpur V. rhodopsinum  
Vidni put Snop živčanih vlakana koji se proteže od mrežnjače i pruža do okcipitalnog režnja. Čine ga: fasciculus opticus, chiasma, tractus opticus, corpus geniculatum laterale, Gratioletov vidni snop, i završava se u area striata okcipitalnog režnja u području fissura calcarina. Sastoji se od tri neurona.  
Vidni štapići V. bacilli retinae  
Vidni ugao Angulus visorius, ugao koji sklapaju krajnji zraci posmatranog predmeta. Ti zraci prolaze kroz čvornu tačku oka i stvaraju lik na mrežnjači. Mjeri se lučnim minutama (1/60 lučnog stepena). Da bi se dvije tačke vidjele odvojeno, potrebno je da između njih postoji minimum rastojanja, koji čini ugao od jedne minute. Sin. angulus visorius.  
Vidni živac V. nervus opticus  
Vidno polje Projekcija optičkog dijela mrežnjače u prostoru. Ispituje se pomoću specijalnog aparata; v. perimetar. Ispadi u vidnom polju, v. skotom.  
Vijuga crijeva V. ansa intestini  
Vikaran V. vicarius  
Vili Resice koje se mogu nalaziti u raznim sistemima organa, a predstavljaju resičasta izduženja sastavljena od vezivne strome koju oblaže epitel; v. choriales, horionske čupice ili resice, rojtaste resice koje prolaze s horiona embriona u placentni prostor, gdje su potopljene u materinoj krvi. Sastoje se od vezivne strome u kojoj se granjaju krvni sudovi embriona. Na površini vezivne strome je sloj niskih prizmatičnih ćelija (Langhansov sloj), preko koga je sloj sincicijuma. Kroz te slojeve vrši se u placentnom prostoru razmjena materija iz krvi matere i krvi embriona koja struji kroz kapilare resica; v. intestinales, crijevne resice, produžeci sluznice tankog crijeva, kroz koje se vrši resorpcija hranjivih materija iz crijevne kaše.  

1 16 17 18 19 20 341