... Rječnik | Apoplektička koma | V. coma, apolexia. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Apoplektička koma V. comaapolexia  
Apoplektično žarište Mjesto u moždanom tkivu u kome je nastupilo oštećenje (apoplexia cerebri). Najčešće se u mozgu stvara šupljina ispunjena razmekšanim nekrotičnim tkivom i krvlju. Poslije resrpsije ovog sadržaja stvara se apoplektična cista ispunjena bistrom tečnošću.  
Apoplexia Apopleksija, nagli prestanak funkconisanja izvjesnih dijelova ili cijeloga organa usljed oštećenja krvotoka, najčešće zapušenja krvnih sudova (tromboza ili embolija), rjeđe usljed prskanja krvnog suda (hemoragija) u bolesnika s arteriosklerozom ili hipertenzijom; a. cerebri, apopleksija mozga, nagli prestanak funkcije mozga usljed krvavljenja ili tromboze u njemu. Poslije tromboze rijetko nastupa koma i tada je kratkotrajna; u hemoragiji koma je duboka i dugotrajna. A. c. obično prouzrokuje oduzetost jedne, i to suprotne strane tijela. Sin. ictus apoplecticus, moždana kap, moždana kaplja.  
Apostematosus Apostematozan, koji se gnoji, koji apscedira.  
Apoteka Ustanova u kojoj se čuvaju ili prodaju lijekovi. Sem prodaje gotovih lijekova, u a. se neki lijekovi i spravljaju. A. može biti javna, svima pristupačna, zatvorenog tipa, u sklopu neke zdravstvene ustanove, zatim kućna, priručna i džepna.  
Apotekar Stručnjak koji spravlja i izdaje neke medikament, tzv. magistralne lijekove. A. dobija akademsko obrazovanje na farmaceutskom fakultetu i zvanje maistra farmacije (mh. ph.) ili diplomiranog apotekara.  
Apotekarski pomoćnik Osoba sa srednjom stručnom apotekarskom spremom (srednja farmaceutska škola) koja obavlja pomoćnu službu u apoteci.  
Apotekarstvo Formacija, struka koja obuhvata poznavanje, proučavanje, izradu, raspodjelu i prodaju lijekova i sanitetskog materijala.  
Apozicija Slaganje po površini, u slojevima. Apoziciono rastenje, v. rastenje.  
Apparato reticolare interno (Gogli) Golgijev aparat, organčić ćelije, diferencirani dio endoplazmičnog retikuluma, sastavljen od vezikula oivičenih dvogubnim membranama s granulama i bez njih. Vrlo je dobro razvijen u mladih i aktivnih ćelija (žljezdane, čivčane i dr.) i često određuje polaritet ćelije. Uloga mu je u stvaranju sekretnih kapljica, biohemijskim procesima u ćeliji i kao odbrambeni sistem ćelije. Sin. G. Sistem, G. Kompleks, G. Teritorija.  
Apparatus (tehn.) aparat, sprava, naprava, (anat.) skup raznorodnih organa koji doprinose izvršenju određene funkcije; a. circulatorius, pribor za krvotok, sastoji se od srca, arterija, vena i limfnih sudova. Sin. systema vasorum; Clytonov a., aparat za sumporisanje brodova gasom SO2 u cilju uništenja insekata i štetočina, naročito pacova; a. digestorius, pribor za varenje, v. tractus; Drägerov a., aparat s kiseonikom pomoću koga čovjek diše nezavisno od spoljne atmosfere. Sastoji se od: a) torbaka u kome se nalaze jedna ili dvije čelične boce s komprimovanim kiseonikom i filtar s kalijumom ili natrijumom lužinom za vezivanje vlage i ugljen-dioksida iz vazduha koji osoba izdiše b) gumirane disajne vreće za vazduh u koji se naročitim mehanizmom dodaje potrebna količina kiseonika pročišćenom izdahnutom vazduhu, i c) gumenog crijeva i nepropustljive maske za vazduh. Gumirano crijevo, nepropustljivo za vazduh, dovodi u masku kiseonikom regenerisani vazduh. Aparat je tako podešen da se vazduh pri udisanju ne mješa s vazduhom pri izdisanju. Ovaj posljednji uvodi se kroz zaseban ventil nepropustljivim crijevom u robak, gdje se prečišćava za disanje; a. locomotorius, pribor za kretanje, koji sačinjavaju kosti, zglobovi i mišići; indikcioni a., aparat za proizvodnju indukcione struje. Npr. dinamo, induktor za dobivanje faradske struje, takođe i influentna mašina. Transformatori rade na principima indukcije; parni dezinfektor, dezinfekcioni aparat, pokretni ili stacionarni, raznih dimenzija, u kome se vrši sterilizacija raznovrsnog materijala zasićenom parom od 100°C. U aparata novije konstrukcije para je pod pritiskom od 1,15 atmosfera te temperatura pare iznosi 103,5°C. P.d., slući za dezinfekciju i sterilizaciju odijela, posteljine, madraca, pokrivača, rublja, sekreta, ekskreta, naročito sputuma i raznovrsnog poroznog materijala, kao i za depedikulacije; Potainov a., aparat koji služi za pražnjenje tečnosti iz seroznih šupljina usisavanjem; a  
Appendalgia Apendalgija, bol u predjelu procesusa vermiformisa. Simptom apendicitisa.  
Appendectomia Apendektomija. Operacija kojom se odstranjuje zapaljeni crvuljak (appendix vermicularis). V. appendicitis, perityphlitis, typhilitis.  
Appendicitis Apendicitis, zapaljenje crvuljka, koje se pogrešno naziva zapaljenje slijepog crijeva (v. epityphlitis, perityphlitis); a. acuta, obično se javlja iznenadno, s bolovima po cijelom trbuhu, ali najčešće u desnoj polovini donjeg dijela trbuha, zatezanjem trbušnih mišića u tom predjelu (defense musculaire), povećanim brojem leukocita (10-30.000), temperaturom, gađenjem i povraćanjem. Teški oblici akutnog a. zbog opasnosti od opšteg peritonitisa su: perforanti i gangrenozni a.; a. chronica, hronični apendicitis, primarni, koji od početka protiče hronično, bez akutnih napada; rezidualni, sekundarni, koji se nadovezuje na akutni napad; hronični recidivišući, koji u svom toku ima nekoliko akutnih napada.  
Appendix Crvuljak, dio crijeva koji poalzi s dna slijepog crijeva i završava se slijepo. Sadrži veliki broj limfnih čvorića i lako dolazi do njegovog zapaljenja. Sin. processus vermiformis, appendix vermicularis.  

1 61 62 63 64 65 84