... Rječnik | Benzinski prsten | V. benzenska jezgra. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Benzinski prsten V. benzenska jezgra  
Benzinum petrolei Benzin, frakcija koja pri destilaciji nafte prolazi između 40° i 150°C. Sastoji se od tečnih ugljovodonika koji u molekulu sadrže 5-8 ugljenikovih atoma. Daljom frakcionom destilacijom iz sirovog benzina dobivaju se petroletar ili gazolin (frakcija koja destiluje između 40° i 70°), laki benzin (između 60° i 110°) i teški benzin (između 110° i 150°C). Benzin služi kao gorivo za motore s unutrašnjim sagorjevanjem i kao rastvarač za masti, ulja i smole. Benzin, ili gazolin, upotrebljava se u industriji kao sredstvo za rastvaranje, pri politiranju, u fabrikaciji boja i sapuna u industriji gume. Do profesionalnog trovanja dolazi udisanjem pare, a nekad i resorpcijom kroz kožu. U organizam ulazi kao para kroz respiratorne organe, a ponekad i resorpcijom kroz kožu. Izaziva glavobolju, vrtoglavicu, dremljivost, muku, povraćanje, kašalj, slabost srca i mišićne trzaje.  
Benzoë Benzoje, smola iz raznih vrsta drveća Styrax, koja služi kao sredstvo za konzervisanje, svinjske masti (Adeps benzoatus); Tinetura B., v. tinctura.  
Benzojeva kiselina V. Acidum benzoicum  
Benzol Benzen, aromatični ugljovodnik, bezbojna tečnost, karakterističnog mirisa. Benzol i njegovi homolozi toluol, ksilol i mezitilen upotrebljavaju se kao solvensi za gumu, masti, masne boje, lakove, smole, u industriji kaučuka, a rastvaraju i simpor, jod, fosfor i mnoge alkaloide. U organizam ulazi inhalacijom pare, a vjerovatno i reserpcijom kroz kožu. Benzol je otrov za nerve, leukocite i eritropoezno tkivo, izaziva aplastičku anemiju i panmijeloftizu, a pri udisanju većih količina i smrt.  
Benzolov prsten V. benzenska jezgra  
Benzylium benzoicum Benzil-benzoat, estar benzojeve kiseline i benzil-alkohola. Jedan od sastojaka peruanskog balzama. Služi za liječenje šuge.  

1 2