... Rječnik | Branhijalni lukovi | V. škržni lukovi. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Branhijalni lukovi V. škržni lukovi  
Branhiogen Naziv koji se odnosi na sve što postaje od osnove škržnih tvorevina, od epitela i mezenhima škržnih (branhijalnih, visceralnih) lukova i škražnih proreza; to se u sisara prolazne embrionalne pojave. Od ovih osnova postaju: srednje uho sa slušnim koščicama i Eustahijevom trubom, nepčani krajnik, timus i paratireoideje. Nenormalno neki od škržnih proreza mogu obrazovati fistule, koje mogu imati i otvorenu vezu sa ždrijelom; kao patološke promjene nastaju od epitela škržnih proreza ciste i izraštaji (npr. branhiogeni karcinom).  
Brašno Proizvod mljevenja raznovrsnih žita, kao što su: pšenica, raž, ječam, proso i kukuruz. Ova žita melju se u mlinovima između dva naročita kamena ili valjka. Razmak među njima može prema volji da se mijenja, te se prema tome dobijaju fino b., grubo b., spravljanja b. vrlo je važno područje proizvodnje. Dio produkata mljevenja, b. i mekinje, odvajaju se sijanjem. Procenat ovih produkata u b. varira prema postupku pri meljavi i prema finoći sita. Količina zrna iskorišćena za spravljanje b. označuje se u procentima. Taj procenat u finog b. iznosi 55-70%, a u prostih vrsta b. 80-95%, što znači da se u prvom slučaju od 100 kg žita dobija 55-76 kg b., Naš organizam iskorišćava hranljive sastojke b. tim bolje što je b. finije. Pojedine vrste b. međusobno se mogu razlikovati mikroskopskim pregledom zrnaca skorba, koja se razlikuju po obliku, veličini i međusobnom položaju; dijetalno b., naročito vrste brašna ili prerađevine nekih vrsta žita, kao što su pirinčano brašno, kukuruzno brašno („maj-zena“), fino pštenično brašno, ovsene pahuljice i dr. D.b. se upotrebljava kao dijetetska hrana pri raznim poremećajima varenja; falsifikovaje b., dodavanje raznovrsnih materija brašnu radi povećanje njegovo volumena i težine. Te su materije, indiferentne i bez hranljive vrijednosti (kreda, gips, glina, krompirovo b., itd.); užežno b., brašno se užeže dejstvom hemijskih i biohemijskih procesa u mastima brašna. Brašna koja sadrže masti ne održavaju se dugo, kao brašno pšenice, zobi i kukuruza.  
Braunova anastomoza Enteroanastemoza kojom se spajaju odvodna i dovodna vijuga jejunuma u prednjoj anterokoličnoj gastroeneterostomiji da se izbjegne circulus vitiosus (vraćanje sadržaja dovodne vijuge anastomoze u želudac).  
Braunova brizgalica V. brizgalica  
Braunova udlaga Savitljiva udlaga od žice.  
Braxton-Hickov okret V. versio  
Brazdanje (embr.) v. segmentacija.  
Bremenitost Trudnoća, stanje koje počinje oplođenjem, a završava se porođajem ili pobačajem. V. graviditas.  
Bremerov sindrom V. syndroma  
Brennerova operacija V. operacija  
Brestovačka Banja Banja u blizini Bora, Zlotske pećine i Timoka, na 385 m n.v. Njen klimat djeluje tonički i sedativno. Ima 10 toplih izvora (36,5°, 37,3°, 38°, 40,5°, C), sličnih po hemijskom sastavu. Voda s ovih izvora je slabo mineralisana, enegetična (akratoterma); ona je slabo sulfatna, slabo ugljenokisela i gvožđevita. Služi za piće i za kupanje. U ovoj banji liječe se: neuroze i neuralgije, tireo-toksikoze, hronična reumatička oboljenja zglobova i mišića, hronične nadražajne dermatoze, urička dijateza, bolesti ženskih polnih organa, arterioskleroza, anemije, premorenost i iscrpljenost poslije bolesti.  
Brevis Kratak.  
Brigadni sanitet V. sanitetska služba  
Brightova bolest V. v nephritis;  

1 2 3 4 5