... Rječnik | Emalj | V. dens (anamel). | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Emalj V. dens (anamel)  
Emanacija V. emmanatio  
Emanaciona terapija V. therapia  
Emanatorijum Rpstorija ili sprava za udisanje emanacije. V. emmanatio, radon.  
Emaskulacija Odstranjivanje nne samo gonada (kastracija) s proksimalnim dijelom gametofornih puteva nego i snožajnog organa (penisa) s mošnicama.  
Embolectomia Embolektromija, uklanjanje embolusa operativnim putem.  
Embolia Embolija, proces prenošenja izvjesnog stranog ili patološkog materijal (embolusa) putem krvi s jednog mjesta u kardiovaskularnom sistemu na drugo, gdje se zadržava zato što je lumen toliko uzan da ne može kroz njega proći. Patološki materijal može biti: otkinuti dio tromba (trombina e.), masne kapljice (mase e.), ćelije tumora ili organa (ćelijska e.), gasovi ili vazduh (gasna ili vazdušna e.) itd. E. je ortogradna kada se embolus kreće u normalnom pravcu krvotoka, retrogradna kada se on kreće u pravcu protivnom normalnom strujanju krvi, a paradoskna kada embolus koji potiče iz venskog sistema prelzai u arterijski sistem kroz otvorenu ovalnu jamu u pregradi između pretkomora srca. Posljedica e. su infarkt (srca, pri zapušenju grana koronarnih arterija, bubrega itd.), kolikvaciona i koagulaciona nekroza (kolikvaciona nekroza mozga, pri zapušenju moždanih arterija); septička e., stvaranje septičkih appscesa u slučajevima kada u trombotičnom embolusu ima bakterija, što je često slučaj pri tromboflebitisu (u purerperijumu, pri zapaljenju srednjeg uha itd.).  
Embolijska pneumonija V. pneumonia  
Embolus Materija koja izaziva emboliju. E. može biti: otkinuti djelići trombusa, tumorske ćelije, gomilice bakterija, masne kapljice, gasni (vazdušni) mjehurići itd.; e. jahača, e. koji se zadržao na mjestu račvanja arterije, tako da jedan njegov krak ulazi u jednu a drugi u drugu granu arterije.  
Embrion Jedinka u stadijumima razvića dok se nalazi u jajnoj opni (u životinja) odnosno u sjemenu (u viših biljaka). U čovjeka, plod (zametak) do 3. mjeseca. V. fetus, embrio, blastula, gastrula, metarfoza, razviće.  
Embrionalni ovoji Omotači koji obavijaju i zaštićuju embrion: amnion ili vodenjak ispunjen amnionskom tečnošću u kojoj embrion tako reći pliva, i horion koji je oko amniona a kojim je embrion u vezi s materičnom sluznicom.  
Embrionalno Ono što se odnosi na embrion, npr. e. stanje, razviće. V. embrion, embrylogia, metamorfoza.  
Embrylogia Embriologija, dio morfologije koji ispituje promjene kroz koje prolaze višećelijski organizmi od jajeta do pojave osnova za organe i diferenciranja ćelija u začecima. V. embrion, metamorfoza, fiziologija razvića (pod razviće).  
Embryocardia Embriokardija, ritam srčanog rada u kome su razmaci između srčanih tonova isti, tako da se srčani tonovi na srcem čuju kao ravnomjerno kucanje česovnika. Najčešće postoji pri elsudativnom perikarditisu. Sin. ritam časovnika.  
Embryoma Embriom, čvrst ili mjehurast tumor, stvoren najčešće na račun jajnika ili sjemenika, mada se može naći i u predjelu krsne kosti ili u sredogrudu. Tumor je sastavljen od tkiva koja potiču od najčešće javljaju tkiva ektodermnog porijekla (nekada u vidu već uobličenih organa, dlake, koža, zubi i dr.).  

1 2 3 4