... Rječnik | Retikuloendotelni sistem (RES)... | V. sistem. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Retikuloendotelni sistem (RES) V. sistem  
Retina Mrežnjača, dio unutrašnje, nervne opne očne jabučice. Naliježe na sudovnjaču, dok se s njene unutrašnje strane nalazi staklasto tijelo. Sadrži čulni epitel, štapiće i čepiće, koji primaju nadražaje. Sem toga sadrži sva tri neurona vidnog puta. Veoma tanka, providna opna, koja se hrani dijelom iz sudovnjače, a dijelom preko vasa centralia retinae. Na zadnjem polu nalazi se fovea centralis, koja sadrži žutu mrlju; angiopathia retinae traumatica Purtscher pojava na očnom dnu mnogobrojnih malih bjeličastih ognjišta uz vene, kao i krvavljenja u slučaju teških kompresija toraksa ili abdomena. Obično nestaju poslije nekoliko nedelja; r. identične tačke, lik predmeta koji se posmatra, iako se stvara u jednom i drugom oku, vidi se kao jedan zahvaljujući tome što se ocrtava na obje mrežnjače u simetričnim (identičnim) tačkama. Kada bismo postavili mrežnjaču preko mrežnjače, onda bi se ta mjesta podudarala.  
Retinaculum Retinakulum, vezivna pregrada kojom se vezivo ili masno tkivo izdjeljuje u režnjiče.  
Retinirati Zadržati.  
Retinitis Zapaljenje mrežnjače, uglavnom izazvano infekcijama i toksičkim agensima. R. je obično udružen sa zapaljenjem sudovnjače (chorioretinitis). Najčešće se javlja metastatskim putem u toku piemije, fokaloza. Uzrok mogu biti i tuberkuloza, sifilis, toksoplazmoza, povreda i dr.; r. exsudativa externa (Coats) odlikuje se eksudacijom i krvavljenjima u dubokim slojevima mrežnjače. Javlja se u mladih osoba, obično samo jednom oku; uzrok nepoznat; r. pigmentosa, bolje dystrophia retinae pigmentosa, heroditarna, progresivna distrofija čulnog epitela sa karakterističnim pigmentacijama na očnom dnu. Prvi znak je hemeralopija, ispad perifernih dijelova vidnog polja, a kasnije smanjenje oštrine vida. Završava se praktičnim sljepilom; r. proliferans, posljedica teških krvavljenja, različite geneze (dijabetes, periflebitis, posljedica teških krvavljenja različite geneze 8dijabetes, periflebitis retinae, povreda i dr.); r. septica, r. nastao u toku sepse; r. sclopetaria, r. kao posljedica povrede vatrenim oružjem.  
Retinoblastoma Retinocytoma, ranije gliom retine, maligni tumor embrionalnih, nediferentovanih ćelija retine. Javlja se u djece, ima hereditarno obilježje. U 25% slučajeva obostran. Daje metastaze. Javlja se obično do šest godine života. Od ranih znakova: amaurotičko mačije oko, strabizam, sekundarni glaukom. V. pseudoglioma.  
Retinogram Krivulja promjena u potencijalu mrežnjače pri naglom osvjetljavanju oka. Potencijal mrežnjače predstavlja razlike potencijala između elektrode postavljene na rožnjači i elektrode na zatiljku u uslovima kada oko nije osvjetljeno, i iznosi jedan milivolt.  
Retinopathia Retinopatija, oboljenje mrežnjače nastalo usljed poremećaja krvotoka u retini, kao i pod dejstvom uzročnika koji putem krvotoka dospjevaju u područje koje snabdjeva a. centralis retinae. Zahvaćen je uglavnom moždani sloj retine. Preko krvnih sudova sudovnjače mogu se pod istim okolnostima dešavati promjene u čulnom epitelu mrežnjače. Ranije je nekim od ovih oboljenja davan naziv retinitis; r. arteriosclerotica, r. usljed sklerotičkih promjena u sudovima retine, r. diabetica, u kasnijoj fazi, dijabetes prate promjene na očnom dnu; r. hypertonica (raniji naziv r. angiospastica, r. albuminurica), u početku fundus hypertonicus, kasnije prava r.h.; r. toxaemica gravidarum, javlja se na kraju trudnoće kao izraz hipertonije i toksičkih oštećenja.  
Retinoscopia Retinoskopija, v. skiaskopija.  
Retractio Retrakcija, (1) akt stezanja, skupljanja, skraćivanja, povlačenja, (2) stanje u kome je nešto skupljeno, smežurano, skvrčeno (tkivo, krvni koagulum itd.) ili povučeno, npr. donja vilica u odnosu na orbitalnu ravan.  
Retrahense Koji se skuplja, steže. V. retractio, relaxatio.  
Retrakcija V. retractio  
Retransfusio Retransfuzija, v. autotransfusio.  
Retro- U složenicama označava da je nešto pozadi, iza nečega ili se vrši unazad, npr. retroperitonealis, iza peritoneuma.  
Retroaktivna amnezija V. amensia (retrogradna)  

1 2 3