... Rječnik | Vasculitis | Vaskulitis, zapaljenje krvnih ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vasculitis Vaskulitis, zapaljenje krvnih ili limfnih sudova.  
Vasculosus Vaskulozan, bogatstvo tkiva u krvnim i limfnim sudovima, npr. struma vasculosa, naevus vasculosus itd.  
Vasectomia Vazektomija, resekcija sjemevoda (ductus deferens). Vrši se u hipertrofiji prostate kao uzgredna operacija pored prostatektomije, rjeđe kao samostalna operacija.  
Vaselinum album Bijeli vazelin, dobiva se bijeljenjem žutog vazelina. Hemijski je indiferentan. U medicini služi kao podloga za ljekovite masti za oči i za paste; V. boricum, v. ungentum; V. flavum, žuti vazelin. Očišćen, polučvrsta mješavina ugljovodonika koji se dobivaju iz ostataka poslije destilacije nafte. Hemijski je indiferentan. Služi u medicini kaopodloga za ljekovite masti.  
Vasitis Zapaljenje sjemevoda.  
Vaskularne krize V. crisis  
Vaskulozna struma V. struma  
Vasocnstrictores Vazokonstriktorni živci, živci koji utiču na sužavanje krvnih sudova, usljed čega može da se poveća arterijski krvni pritisak.  
Vasodilatatores Vazodilatatorni živci, živci koji utiču na širenje krvnih sudova, uslijed čega može da se snizi arterijski krvni pritisak.  
Vasomotores Vazomotorni živci, živci krvnih sudova koji regulišu njihovu širinu (vasoconstrictores, vasodilatatores), a time i strujanje i raspodjelu krvi, kao i krvni pritisak.  
Vastus Veoma širok, prostran, prazan, npr. m. vastus medialis, široki dio četvoroglavog mišića.  
Vater-Pacinijevo tjelašce V. čulna tjelašca  
Vaterov divertikul V. diverticulum Vateri  
Vaterova ampula V. ampulla hepatopancreatica Vateri  
Vazduh Mješavina gasova u kojoj živimo. V. se može shvatiti i kao aerosol, suspenzija raznovrsnih neobično finih čestica. Sastav v. na svakoj tački Zemlje približno je jednak. U v. se nalazi prosječno 77,33 % azota, 22,80 % kiseonika, 0,92 % vodene pare, 0,92 % argona, 0,03 % ugljen-dioksida i tragovi drugih plemenitih gasova (neona, kriptona, kseona i helijuma) kao i manje ili veće količine industrijskih gasova, nitrata, nitrita, prašine, mikroorganizama, radio-aktivnih supstancija, kondenzacionih jezgara i jona. V. je bezuslovno potreban za normalno disanje i za razmjenu gasova u plućima. On učestvuje pri regulaciji toplote tijela i ima uticaj na varenje i metabolizam; komplementarni v., dopunski v., zapremina koja se poslije običnog (bez naprezanja) udisanja može još udahnuti napornim udisanjem. U čovjeka iznosi oko 1.500 ml; rezidualni v., v. koji ostaje u plućima poslije najdubljeg izdisaja; strujanje v. ciklonsko ili vrtložno strujanje, obrazuje se nad prostorom niskog pritiska. Vjetar je u ciklonu jak i uglavnom kruži u suprotnom smjeru kazaljke na časovniku na sjevernoj, a u smjeru kazaljke na južnoj polulopti. To mjesto najnižeg pritiska zove se barometarski minimum; temperatura v. mjeri se termometrima (živinim i metalnim) smještenim u naročito konstruisanim sanducima od drveta sa zaklonima, uzdignutim 2 m iznad površine zemlje. T. v. utiče na regulaciju toplote tijela, jačinu rashlađivanja organizma i dobro subjektivno osjećanje.  

1 6 7 8