... Rječnik | Pellicula | Pelikula, kožica, opna. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Pellicula Pelikula, kožica, opna.  
Pellucidus Pelucidan, prozračan, npr. zona pellucida, prozračna zona jajne ćelije.  
Peloidi Opšti naziv za ljekovita blata, mineralnog ili biljnog porjekla, koja se upotrebljavaju za liječenje. Ova blata mogu biti prirodna (mineralna, biljna ili mineralno-biljna), takvo je blato u Rusandi i u Igalu, ili su vještačka (postaju mještanjem pogodne zemlje sa mineralnom vodom), kakvo je blato u Koviljači. Peloidi djeluju temperaturom, fizičko-hemijskim osobinama, radioaktivnošću i dr. Upotrebljavaju se pri hroničnom reumatizmu, neuralgiji, posljedicama povreda i dr. V. fango.  
Peloidotherapia V. therapia  
Pelota Jastuče koje se čvrsto prislanja na otvor kile. P. je sastavni i najvažniji dio utega za kile (bandaža).  
Peludska alergija V. pollinosis  
Peludska groznica V. pollinosis  
Pelveoperitonitis Zapaljenje peritoneuma, koji oblaže organe karlice. U p. sapadaju pericystitis, perimetritis, perisalpingitis, periproctitis, perioophoritis. Sin. pelviperitonitis.  
Pelvicus Pelvičan, karlični, npr. nervus p., karlični živac.  
Pelvimetar Šestar za mjerenje prečnika (dijametra) karlice.  
Pelvimetrija Mjerenje raznih prečnika karlice koji daju podatke o prostranosti karličnog ulaza, duplje i izlaza. U upotrebi su metode spoljnjeg mjerenja, unutarnjeg mjerenja i radiopelvimetrije.  
Pelviotomia Pelviotomija, (hir.) otvaranje bubrežne karlice. Sin. pyelotomia; (akuš.) presjecanje kostiju karlice, koje se danas vrlo rijetko izvodi. V. ischiopubotomia, pubiotomia, hebosteotomia, symphyseotomia.  
Pelviperitonitis V. pelveoperitonitis  
Pelvis Karlica, koštani pojas koji grade dvije karlične kosti, krsna i trtična kost; p. major, velika karlica, gornji dio karlice, koji pripada trbušnoj duplji; p. minor, mala karlica, donji dio karlice, u kome se nalaze mokraćna bešika, polni organi i čmarno crijevo; Naegelova k., koso služena k., koja nastaje usljed nedovoljnog razvijanja jendog krila karličnih kostiju kao posljedice nekog zapaljenjskog ili tuberkuloznog procesa i srašćenja ileosakralnog zbloba. K. dobija koso sužen oblik i čini apsolutnu prepreku normalnom porođaju. Spada u vrlo rijetke anomalije; p. nana, patuljasta k, ravnomjerno sužena k. Može biti srazmjerna i nesrazmjerna. Srazmjerna je u pravih patuljaka, tj. koji se kao takvi rađaju i dostižu polnu zrelost zadržavajući djetinjast rast (40-100 cm visine). Nesrazmjerna je u normalno rođene djece koja kasnije pretrpe nenormalan razvoj i tako dospjevaju do polne zrelosti. Smatra se da je uzrok p.n. poremećaj funkcije hipofize i štitaste žlijezde; osteomalacična k., nepravilna i neravnomjerno sužena k. u osoba s osteomalacijom. K. je deformisana i sužena na tipičan način. Ona je ugnuta, krsna kost je isturena duboko u karlicu, preponska kost ima oblik pačjeg kljuna. Usljed ovih deformiteta ulaz karlice ima oblik srca na kartama. O. k. predstavlja aspolutnu prepreku za normalan porođaj; p. renalis, bubrežna karlica, opnasti kesasti organ u koji se ulivajuju bubrežne čašice, a od kojih polazi mokraćovod (ureter).  
Pemphigus Pemfigus, plikovnjača, oboljenje kože pri kome se na koži i sluznicama javljaju plikovi ispunjeni bistrom i prozračnom tečnošću koja se ubrzo zamuti; p. foliaceus, vrlo rijetko i teško oboljenje, koje obično počinje kao p.ch., a poslije dužeg i kraćeg vremena dolazi do ljutenja kože u širokim listovima. Na tako nastalim velikim razjedenim površinama potkožica se teško obnavlja usljed stalne eksudacije; p. seborhoicus, pemfigus koji počinje u seboroičnim predjelima (lice, interskapularni predio) i koji pokazuje izvjesnu morfološku sličnost s akutnim eritematodesom. Sin. Senear-Usherov sindrom; p. syphiliticus, sifilisna papulobulozna erupcija (papule su prekrivene plikovima u čijem sadržaju ima bljedih spiroheta) pod dlanovima i tabanima novorođenčadi. Pojavljuje se u jednom naletu prvih dana života. V. syphilis; p. vegetans, vrlo rijekto i teško oboljenje kože lokalizovano na prevojima kože i sluznicama; plikovi koji se na početku javljaju kao pri p.ch. prskaju i na njihovom se dnu bujanjem tkiva stvaraju vegetacije; u pretežnom broju slučajeva stomatitis se javlja kao propratna pojava, a ponekad kao rani znak. Stomatitis počinje iznenada izbijanjem mjehurića različite veličine i na raznim mjestima. Subjektivne tegobe su jake, usljed bolova otežani su ishrana i govor; p. vulgaris chronicus, rijetko i vrlo teško oboljenje nepoznate etiologije, često počine na sluznicama, a zatim se javljaju plikovi na koži koji se sasuše u kraste ili prskanjem iscure ostavljajući razjedne površine.  

1 2 3 4 5 15