... Rječnik | Radiogram | 1) rendgenski snimak (negativa... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Radiogram 1) rendgenski snimak (negativan ili pozitivan).  
Radioizotopi (radioaktivni izotopi), nestabilni izotopi elemenata, nestabilni zato što im se jezgra raspada odajući radioaktivne zrake. Mogu biti prirodni, čije se jezgre spontano raspadaju (radijum i dr.), i vještački proizvedeni u reaktoru (P32, Sr90, J131, Co60 itd.). Alfa-emiteri (odaju alfa-čestice – uran). Beta-emiteri (odaju beta-čestice – radijum D, stroncijum 90). Gama-emiteri (odaju gama-zrake – Co60). Češći su mješoviti emiteri.  
Radiokymographia Radiokimografija, v. rendgen-kimografija.  
Radiolarinks Perihondritis i nekroza larinksa hrskavice usljed zračenja larinksa. Otok u larinsku od edema i inflitrcije može da dovede do traheotomije, katkad i do lagingektomije.  
Radiolog Ljekar specijalista za pregled i liječenje rengenskim zracima i radijumom.  
Radiologija (1) nauka o zračnoj enerigji i zračnim supstancijama, (2) grana medicine koja se bavi primjenom elektromagnetskih talasa (rengenskih i gama-zrakova) u dijagnostičke i terapijske svrhe.  
Radiomanometrija žučnih puteva Mjerenje pritiska u žučnim putevima s naknadnim ubrizgavanjem kontrasta u cilju holangiografije. Radi se ili u toku operacije ili kroz postoperativni dren u žučnoj kesi ili holedohusu. U normalnim slučajevima on iznosi oko 10 cm vode u Oddijevom sfinkteru i oko 25 cm vode u vezikulocističkom sfinkteru.  
Radiometar Sprava za mjerenje količine i kvaliteta zračne energije (elektromagnetskih talasa).  
Radionski zaraci V. zraci  
Radioskopija Prosvjetljavanje, pregled bolesnika rendgenskim zracima, proučavanje rendgenske slike na fluorescentnom zaklonu.  
Radioterapija V. therapia  
Radium Rad, radijum, jedan od zemoalkalnih metala, njegov atomski broj je 88, atomska težina 226. Po hemijskim osobinama sličan je barijumu. Radioaktivan je; njegovo vrijeme poluraspadanja (T) iznosi 1590 godina. Kranji produkti njegova raspadanja su polnijum i jedan izotop olova. Metalni r. je nepostojan na vazduhu, te se upotrebljavaju na vazduhu, te se upotrebljavaju njegove soli (hlorid, bormid, sulfat i karbonat). Soli r. odaju, osim toplote i svjetlosti, tri vrste zrakova; γ-zrake, slične po prodornosti rendgenskim zracima, ß-zrake, manje prodorne, slične katodnim zracima, α-zrake, koji su vrlo slabo prodorni, i radioaktivni gas, radijumsku emanaciju ili radon. Soli radijuma upotrebljavaju se za liječenje zračenjem raznih kožnih bolesti (lupus, psorijaza, mysosis fungoides i dr.), za uklanjanje papiloma, granuloma i dr., i za palijativno liječenje karcinoma i sarkoma, kao i mijelogene i limfatičke leukemije. V. radijum-terapija (pod therapia).  
Radius Radijus, žbica, spoljna kost podlaktice.  
Radix Korjen, (1) onaj dio nekog organa (kao što je vlas ili nokat) koji je usađen u tkivo; (2) dio nekog organa koji sadrži glavne grane njegovih krnvih sudova i nerava, (3) nervni korjen, onaj dio nerva koji leži uz centar s kojim je povezan; u spinalnim i kranijalnim nervima, dio nerva koji se nalazi između ćelija iz kojih potiče ili se u njima završava i ganglije, r. entis, v. dens; r. Gentianae, korjen od lincure, gorko sredstvo, služi za izradu Extractum Gentianae siccum, Species amarae, Tinctura aloőss composita, tincutra amara, Tincutra Cinchonae composita, Tinctura Gentianae, R. Ipecacuanhae, korjen brazilijanske biljke Uragoga Ipecacuanha (rebiaceae). Sadrži ipekakuansku kiselinu i alkaloide cefaelin i emetin. Danas služi uglavnom samo kao ekspektorantno sredstvo; r. pili, v. pilus.  
Radna terapija V. therapia  

1 2 3 4