... Rječnik | Fluorescein | Rezorcinftalein, natrijum koji... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Fluorescein Rezorcinftalein, natrijum koji se upotrebljva za dokazivanje delefata epitela rožnjače. Mjesto s defektom epitela se pri tome oboji zeleno.  
Fluorescencija Svojstvo nekih tijela ili rastvora da svijetle dok su obasjani svjetlosnim, ultraljubičastim ili rendgenskim zracima. Nastaje usljed apsorpcije zračne energije.  
Fluorescentna folija V. folia  
Fluorescentni zaklon (ekran), zaklon načinjen od kartona premazanog rastvorom soli teških metala koje fluoresciraju kad su obasjane rendgenskim zracima (soli cinka, volframa, platine i dr.). Radi zaštite osoblja, f.z. stavlja se ispred olovnog stakla koje ne propušta rengenske zrake, već samo fluorescentnu svjetlost s kartona. Time je ekranu obezbjeđena uloga zaklona. Sin. ekran za rendgenoskopiju.  
Fluorismus Fluorizam, profesionalno trovanje izazvano fluorom i nekim njegovim jedinjenjima, prvenstveno fluorovodonikom (HF – v. fluorovodnok). Ovaj se koristi u industriji za šaranje stakla, kao konervans, za čišćenje metala, za izradu visokooktanskog benzina, pri izradi superfosfata i dr. Osobe koje su zaposlene na tim poslovima mogu se trovati HF i F. U manjim koncentracijama djeluje kao iritans na sluznicu nosa, larinksa i traheje odnosno konjunktiva a u većim izaziva oštećenje plućnog parenhima i dovodi do plućnog edema. Pri horničnom trovanju viđaju se katari sluznica nosa, praćeni krvavljenjima koja mogu dovesti do anemije i astenije organizma. Na kostima (pretežno kratkim, kičmenim pršljenovima) dolazi do poremećaja metabolizma kalcijum i fosfora, do egzostoza sličnih trnovima koje mogu izazivati kliničku sliku radikulitisa, lumbaga, ishijalgije i sl. Ako se fluor nalazi u vodi u većim koncentracijama od 1 mg na 1 litar vode, u djece do 9 godina može izazvati oštećenje zubne cakline («šareni zubi»).  
Fluorizacija zuba Dodavanje malih količina nekog fluorida vodi za piće u cilju smanjenja zubnog karijesa. Primjenjuje se i lokalna fluorizacija premazivanjem zuba rastvorom fluornih soli.  
Fluorizam V. fluorovodonik  
Fluorograf Rendgenski aparat za serijsko snimanje pluća na filmskoj traci u velikog broja osoba. V. fluorografija.  
Fluorografija Fotografsko snimanje na filmovima malog formata slika dobivenih pomoću rendgensko aparata na fluorescentnom ekranu. (Zato bolje ekranografija). Služi za snimanje pluća velikog broja osoba, uglavnom u cilju iznalaženja tuberkuloze pluća. Ako je snimak formata 10x10 cm, može se upotrijebiti i za snimanje želuca i crijeva.  
Fluorografska ekipa Osoblje zaposleno oko fluorografije. Sastoji se od administrativnog lica, rendgen-tehničara, koji snimaju, ljekara, koji čitaju snimke, i evidentičara, koji klasiraju nalaze i snimke.  
Fluorogram Snimak dobiven na filmskoj traci pomoću fluorografa.  
Fluorokardiografija V. elektrokimografija  
Fluoromikroskopija Mikroskopija koja iskorišćava prirodnu ili veš tačku fluorescenciju tkiva.  
Fluoroskop Aparat za posmatranje ili prikazivanje fluorescencije. Na fluorescentnom ekranu promatraju se zasjenčenja koja daje objekt izložen rengenskim zracima. Ponekad se upotrebljava i za posmatranje procesa u čovječjem tijelu, naročito u dijagnostičke svrhe, a služi i za fluorografska snimanja. V. fluorografija.  
Fluorovodonik H2F2, tečnost koja ključna na 19,5°C. Rastvara se u vodi i daje fluorovodoničnu kiselinu, koja se puši na vazduhu i daje vrlo otrovne pare prodornog mirisa koji žestoko nadražuje. Soli fluorovodonične kiseline zvou se fluoridi. Osim fluorovodnika, u industriji se upotrebljavaju i razni fluoridi, takođe otrovna jedinjenja. Fluoridi dodati krvi sprečavaju zgrušavanje krvi i glikolizu. Pare fluorovodnoka izazivaju akutno trovanje i hronično trovanje, takozvani fluorizam. Akutno trovanje ispoljava se bolovima u gastointestinalnom traktu, jakom žeđi, opštom slabošću, poremećajima disanja i funkcije srca. U težim slučajevima razvijaju se hemoragički gastoenteritis i toksički nefritis, koji se obično završavaju letalno. Fluorizam se odlikuje oštećenjem kostiju cijelog skeleta s razgrađivanjem kostiju, osteoporozom, osteosklerozom, okoštavanjem hrskavice kičme, poremećajem metabolizma ugljenih hidratai promjenama u jetri, cirkulatornom aparatu, intestinalnom traktu i organima za disanje.  

1 2 3 4 5