... Rječnik | Halucinacija | Bolesno opažanje bez predmeta... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Halucinacija Bolesno opažanje bez predmeta u sferi odgovarajućeg čula. Znak duševne bolesti, sem ako se je javlja samo pri uspavljivanja (tzv. hipnagoga h.) ili poslije jakog zamaranja vida (pseudohalucinacije); h. mirisa, opažaj mirisa bez predmeta. Obično su neprijatne (izgorjela vuna, rog, guma, petroleum, lešine). S halucinacijama ukusa dolaze u nastupima u tumoru medijalne strane temporalnog režnja. V. h. uskusa; h. ukusa, opažaji ukusa bez predmeta. Obično su neprijatne i idu zajedno sa sumanutim idejama trovanja. H. u. S halucinacijama mirisa i nastupima sanjivosti predstavljaju tzv. uncinatne napade u oštećenju (tumor) gyrasa uncinatusa. Sin. dreamy state; h. vida, vidni opažaji koji se ne osnivaju na objektivnoj stvarnosti. Sin. utvare, priviđanja.  
Halucionoza Akutna duševna bolest praćena obiljem halucinacija; h. po nekim autorima znači halucinaciju za koju onaj koji je doživljuje vjeruje da je bolesna pojava, da nije realan opažaj; alkoholičarska h., akutna duševna bolest u alkoholičara. Obilje akustičkih halucinacija pogrdnog karaktera, često ritmički ponavljanih u taktu kucanja srca ili slično. Bolest traje 2-6 nedelja.  
Halucogeni otrovi Psihohemijski otrovi, v. vojni otrovi.  
Hamam Kupatilo (obično parno) u istočnih naroda. Može biti kućno ili javno. H. su postojali i u gradovima naše zemlje koji su bili pod turskom vlašću.  
Hamartomi Hiperplastički tumori sivog brežuljka u hipotalamusu koji izazivaju pojavu prijevremenog puberteta.  
Hamman-Richov sindrom V. syndroma  
Hand-Schüller-Christianova bolest V. bolest  
Hand-Schüller-Cristianova bolest displidoza usljed poremećaja metabolizma holesterola, koja se ispoljava inspidnim dijabetesom, egzoftalmusom i promjenama na kostima,  
Hangerova reakcija V. reakcija  
Hanotova ciroza jetre V. v cirrhosis hepatitis  
Hanserov bacil V. proteus vulgaris  
Hapatitis Zapaljenje jetre. U toku h. nastaju istovremeno degenerativne i zapaljenjske promjene tkiva jetre, čiji je najvažniji simptom žutica. H. se dijeli u akutni, subakutni i hronični. Po postanku h. može biti infektivan i toksiačn; infektivni h. izazvan je bakterijama, protozoama, spirohetama i virusima (npr. h. u toku tifusa ili pneumonije; h. u toku malarije; h. u toku sifilisa; virusni h. (sin. epidemijski h., inokulacioni h.); toksički h. nastaje dejstvom nekog otrova na jetru (npr. hloroforma, etra, bizmuta, olova, alkohola).  
Haphalgesia V. znak (Pitresov)  
Haploid Organizam s haploidnim, gametskim brojem hromosoma, s jednim genom (obelježenim sa n ili N), za razliku od diploida, koji sadrži 2n hromosoma, dva genoma. Broj hromosoma h. obiljećava se sa x kad se h. upoređuje s poliploidom. U prirodi se hiploidi normalno nalaze kao jedna faza (haplofaza) u smjeni generacija kod protista i nižih biljaka; to su haplonti, za razliku od druge faze (diplofaza), koju predstavljaju diplonti, zigoti s 2 n hromosoma. U raznih insekata mužjaci postaju iz neoplođenog jajeta s n hromosoma (haploidna partenogeneza). U složenijih organizama izgleda da jedan genom, iako sadrži sve vrste gena, ne može da izazove razviće normalne jedinke: haploidi su malog rasta, s malim organima i ćelijama, većinom sterilni mutanti. V. genom, diploid, zigot, mejoza, mutant, poliploid, razviće.  
Hapteni Nepotpuni antigeni ili poluantigeni, supstancije koje ubrizgane u organizam ne izazivaju razvijanje antitijela, ali s odgovarajućim antitijelima (nastalim pod uticajem kompletnih ili punih antigena) daju specifične reakcije (precipitacija i dr.). Po hemijskom sastavu h. su najčešće polisaharidi. Vezani za izvjesne proteine, h. daju pune antigene ili prave antigene.  

1 6 7 8