... Rječnik | Heiloplastika | V. cheiloplastica. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Heiloplastika V. cheiloplastica  
Heiloshiza V. cheiloschis  
Heine-Medinova bolest V. polyomyelitis anterior acuta  
Heksoze Ugljeni hidrati koji u svom molekulu sadrže 6 kiseonikovih atoma. Molekulska formula im je C6H12O6. pri tome da li su po svom sastavu aldehid-alkoholi ili keto-alkoholi dijele se na aldoze i ketoze. Od aldoza najvažnije su glikoza (grožđani šećer), manoza i galaktoza, a od ketoza fruktoza.  
Hela-ćelije V. ćelija  
Helijumov atom Sastoji se od po dva protona i neutrona u jezgri, oko koje kruže dva elektrona. Jezgra helijumova atoma identična je s alfa-česticama. Postoji izotop helijuma s jednim neutronom u jezgri, ali je vrlo rijedak.  
Helioaeroterapija Liječenje izlaganjem sunčanin zracima i svježem vazduhu.  
Heliodermatitis Zapaljenje kože izazvano djelovanjem sunčanih zrakova. Intenzitet zapaljenja (crvenilo, mjehuri, atrofija itd.) zavisi od jačine i dužine trajanja djelovanja sunčanih zrakova, kao i od osjetljivosti kože pojedinaca prema njima. Sin. dermatitis solaris.  
Helion V. ?-čestica  
Heliopathia Heliopatija, poremećaj, oboljenje izazvano sunečevim zracima.  
Heliophobia Heliofobija, neopravdana bojaznost od sunčevih zrakova. V. photophobia.  
Helioprophylaxis Helioprofilaksa, sunčanje u svrhu profilakse, npr. sunčanje gradske djece (u polju, planini ili na moru) može da spriječi pojavu bolesti ili da smanji naklonost za oboljevanje. U tome je dobrim dijelom i smisao i značaj ljetnjeg odmora.  
Heliotherapia V. therapia  
Heliotropizam Osobina naročito ispoljena u biljaka da se pojedini organi i dijelovi upravljaju ka sunčevoj svjetlosti (lišće, granje, stablo, pozitivan h.) ili odbijaju (korjen, negativni h.). U širem značenju odnosi se i na slobodne ćelije. V. chemotaxis.  
Helium He, helijum, element, plemeniti gas. Ima ga mnogo na Suncu i zvjezdama, vrlo malo u atmosferi. Zbog svoje male gustine upotrebljava se (u smjesi sa 20% kiseonika) za udisanje u liječenju astme, kesonske bolesti, laringitisa i traheitisa.  

1 2 3 4 5 12