... Rječnik | Hromofoban | V. chromophobus. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Hromofoban V. chromophobus  
Hromofobne ćelije V. ćelija  
Hromogen Koji stvara boju, npr. h. bakterije, bakterije koje stvaraju neku boju.  
Hromogena funkcija Koji stvara boju, npr. h. bakterije, bakterije koje stvaraju neku boju.  
Hromogena funkcija (pigment), mnogge bakterije sintetišu obojene materije koje su inkorporisane u citoplazmi ili difunduju u sredinu u kojoj bakterija živi. Pigment igra značajnu ulogu u oksido-redukcionim i drugim procesima metabolizma bakterija. Značajan je i za determinaciju bakterijskih vrsta.  
Hromoliza V. chromolysis  
Hromoproteidi Vrsta složenih bjelančevina čija je prostetična grupa neka boja. Nalazi se u crvenim krvnim zrncima (hemoglobin) i u fermentima (endofermenti).  
Hromopsija V. chromopsia  
Hromosomi Stalni ćelijski organi koji se u izmjenjenom obliku nalaze u jedru i van deobe ćelije (u fiziološki aktivnom jedru, u „interfazi“), u čiji sastav oni ulaze poslije telofaze, zadržavši samo hromonemu, vrlo tanku, spiralnu traku, jedini dio koji održava kontinuitet hromosoma kroz ćelijske generaicje, i koji sadrži gene, linearno raspoređene po uzdužnoj osnovi. U toku mitoze oko hromoneme se manji (bazalni) broj h. sadržan u gametu pretpostaljenog zajedničkog pretka jedne grupe organizma (roda, porodice, reda, klase), odnosno u gametu diploidnog pretka jednog poliploida. Obilježava se sa b, ili češće sa x. Npr., u placentarnih sisara x = 23, a diploidan broj = 46, održan je u čovjeka i drugih vrsta. Kad se ističe da je, u ovom slučaju, 23 osnovni broj hromosoma, onda se i diploidni broj označava sa x, tj. sa 2x, kao što se x upotrebljava za o.b.h. kod poliploida. V. diploid, poliploid, haploid; polni h., akcesorni h. koji sadrži fen (faktor) koji određuje pol. Sin. alohromosom, gonosom, idihromosom, x-hromosom, heterohromos. V. hteterogametija, hemogametraija; redukcija h., svođenje broj hromosoma. Vrši se u gametogenezi. V. mejoza.  
Hromosomi Stalni ćelijski organi koji se u izmjenjenom obliku nalaze u jedru i van deobe ćelije (u fiziološki aktivnom jedru, u „interfazi“), u čiji sastav oni ulaze poslije telofaze, zadržavši samo hromonemu, vrlo tanku, spiralnu traku, jedini dio koji održava kontinuitet hromosoma kroz ćelijske generaicje, i koji sadrži gene, linearno raspoređene po uzdužnoj osnovi. U toku mitoze oko hromoneme se manji (bazalni) broj h. sadržan u gametu pretpostaljenog zajedničkog pretka jedne grupe organizma (roda, porodice, reda, klase), odnosno u gametu diploidnog pretka jednog poliploida. Obilježava se sa b, ili češće sa x. Npr., u placentarnih sisara x = 23, a diploidan broj = 46, održan je u čovjeka i drugih vrsta. Kad se ističe da je, u ovom slučaju, 23 osnovni broj hromosoma, onda se i diploidni  
Hromosomna formula V. hromosomi  
Hromosomno dvoobličje V. heterogametan  

1 2