... Rječnik | Leucocytopenia | Leukocitopenija, smanjen broj ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Leucocytopenia Leukocitopenija, smanjen broj leukocita u perifernoj krvi (ispod 5.000 u cmm), svih ili samo pojedinih loza (granulocitopenija, limfocitopenija itd.); maligna l., v. agranulocytosis.  
Leucocytosis V. hyperleucocytosis  
Leucocytus Leukocit, bezbojno («bijelo») krvno zrnce. L. se nalaze u krvi u tkivima. Jedro im je okruglasta ili nepravilna oblika. L. pokazuju sposobnost kretanja. Glavna uloga je odbrambenost: uvlače u sebe i razlažu (fagocitna) čestice nepotrebne ili štetne za organizam. Osim toga sudjeluju u prenošenju resorbovanih svarenih sastojaka hrane. Prema sastavu citoplazme dijele se u dvije grupe: granulocite (neutrofilne, eozinofilne i bazofilne) i agranulocite (limfocite i monocite), a prema obliku jedra na mononuklearne (limfociti i monociti) i polimorfonuklearne (granulociti). Prosječno l. ima 6.000-8.000 u 1 cmm krvi perifernih kapilara u odraslog čovjeka. V. pahgocytosis, hyperleucocytosis, haematopoësis; bazofilni l., krvne ćelije iz grupe leukocita čija se zrnca (granula) boje tamnoplavo baznim bojama (bazofilna zrnca), a jedro im je manje režnjevito no u neutrofilnih. U perifernoj krvi ima ih manje od 1% eozinofilni l., leukocit koji u svojoj protoplazmi sadrži eozinofilna zrnca, tj. zrnca koja se oboje crveno primjenom uobičajenih metoda bojenja krvnih razmaza. Jedro im je pretežno dvorežnjevito. Normalno ih u perifernoj krvi ima 2-4%; limfociti, najsitnije bijele krvne ćelije s relativno velikim jedrom i uzanim pojasom citoplazme. U perifernoj krvi ima ih 25-30% od ukupnog broja leukocita. Postaju u limfocitnom tkivu od limfoblasta. Danas se smatra da su nosioci imunobioloških osobina; monocit, veliki leukocit, prečnika 9 do 12 mikrona, s ovalnim ili bubrežastim jedrom i protoplazmom koja sadrži azurofilne grnaulacije. Procent monocita u leukocitnoj formuli iznosi 4 do 6. Imaju makrofagne osobine; neutrofilni l., granulociti u čijoj se protoplazmi nalaze zrnca koja se ne boje izrazito ni kiselim, ni baznim bojama, a jedro im je raznooblično režnjevito. U perifernoj krvi normalno ih ima najviše od svih vrsta leukocita (65-70%).  
Leucoderma V. laucodermia  
Leucodermia Leukodermija, mjestimično odsustvo normalnog pigmenta u koži ili njegova smanjena količina (hypochromia). Može biti urođena ili posljedica raznih oboljenja, trauma itd. V. albinismus, vitiligo; l. acquisitum centrifugum, kružna, vitilginozna depigmentacija oko mrkog nevusa.  
Leucokeratosis V. leucoplakisa  
Leucoma Leukom, veoma gusto zamućenje u rožnjači, bijele boje. Posljedica je povrede ili zapaljenja: l. coneae adhaerens = leucoma corneae + synechia anterior (zamućenje rožnjače bijele boje + sraslina dužice s rožnjačom). Nastaje poslije perforacija rožnjače koje su praćene ispadom dužice.  
Leuconychia Leukonihija, tačkaste (l. punctata), trakaste (l. striata) bijele pjege ili nokatne ploče koje postaju u cjelosti bijele (l. totalis) i koje nastaju usljed prodiranja vazduha u pločicu nokta.  
Leucopenia V. leucocytopenia  
Leucoplakia Leukoplakija, hronična infekcija sluznice usta, rjeđe polnih organa koja se javlja u vidu keratoze. Na površini sluznice javljaju se pločice sedefaste boje i sluznica gubit gipkost. Sin. leucoplasia, leucokeratosis; l. sluznice usta, samostalna i slivena ostvrca bijele boje na sluznici usta, jezika i nepca. U pitanju su metaplazija i bujanje epitela, koji je na površini rožnat i suh. Smatra se kao prekancersko stanje u usnoj duplji.  
Leucoplasia V. leucoplakia  
Leucorrhoea V. fluor albus  
Leucosis V. leucaemia  
Leucotomia Leukotomija, operacija koja se sastoji u presjecanju bijele moždane mase ispred čeonih rogova bočnih komora u cilju izmjene afektivnog stava prema zbivanjima. Indiferentnost koja se postiže u slučajevima kada se smatra da je operacija uspjela, korinsa je u starih hronično uzbuđenih duševnih bolesnika.  
Leucotrichia Leukotrihija, urođena obezbojenost dlaka.  

1 2 3 4 5 6