... Rječnik | Myodergeneratio | Miodegeneracija (klin. Pojam),... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Myodergeneratio Miodegeneracija (klin. Pojam), izvjestan, bliže neoznačen degenerativan proces u srčanom mišiću.  
Myogelosis Miogeloza, pojava tvrdina u mišićima, naročito u glutealnim. Nepoznatog je uzroka.  
Myoglobinum V. mioglobin  
Myologia Mioglobija, nauka o mišićima, dio anatomije koji izučava oblik, građu, pripoj, inervaciju i dejstvo mišića.  
Myoma Miom, benigni tumor sastavljen od mišićnih elemenata; leiomyoma, lejomiom, benigni tumor koji potiče od glatkih mišića i raste ekspanzivno u obliku okruglastog čvora. Pojavljuje se u zidu materice, jednjaka, želuca i crijeva (u kojima može biti intramuralan, supserozan ili submukozan), zatim u ovarijumu itd.; fibro-l, tumor koji je sastavljen od glatkih mišićnih vlakana i vezivnog tkiva; rhabdomyoma, rabdomiom, benigni tumor sagrađen od popečnoprugastih mišićnih vlakana. To je rijedak tumor i nalazi se u srcu, bubrezima, mokraćnoj bešici itd.  
Myomalacia Miomalacija, patološko razmekšanje mišićnog tkiva. Npr., m. cordis, razmekšanje srčanog mišića kao posljedica infarkta.  
Myometrium Miometrijum, mišićni dio zida materice. v. uretus.  
Myopathia Miopatija, svkao oboljenje mišića.  
Myopia Miopija, kratkovidost, refrakciona anomalija oka pri kojoj se paralelni zraci sijeku u tački koja se nalazi ispred mrežnjače, odnosno u staklastom tijelu. Usljed toga se na mrežnjači stvaraju rasipni krugovi i predmet se vidi nejasno. Najčešće nastaje usljed toga što je dužina očne jabučice veća od njene prelomne moći. Rjeđe se javlja kao posljedica pojačane prelomne moći rožnjače ili sočiva. Ako u toku života napreduje, dovodi do niza komplikacija od kojih je najteža ablacija retine: školska m., m. koja ne prelazi 6 dioptrija i ne napreduje tokom života. Uzrok nastanka m. nije poznat. M. se koriguje rasipnim konkavnim staklima. Potrebno je stalno nošenje naočara.  
Myorrhaphia Miorafija, šav mišića.  
Myorrhexis Mioreksa, raskidanje mišića.  
Myosarcoma Miosarkom, maligni tumor koji potiče od glatkih mišićnih vlakana (letomyosarcoma, lejomiosarkom) ili od poprečno-prugastih mišićnih vlakana (rhabdomyosarcoma, rabdomiosarkom). Lejomiosarkom se najčešće pojavljuje u materici.  
Myositis V. miozitis  
Myotomia Miotomija, presjecanje mišića, prekomjerno duga kontrakcija poprečnoprugastog mišića; m. acquisita, stečena miotonija, nastala poslije nekog akutnog infektivnog oboljenja. V. myotonia congenita. Sin. Talmina bolest; m. congenita, nasljedno oboljenje koje se javlja pretežno u muškaraca. Sastoji se u otežanom opuštanju jednog hotimično kontrahovanog mišića. Poslije nekoliko hotimičnih kontrakcija i opuštanja dekontrakcije bivaju sve lakše. Zbog toga su mišići neobično izrazito razvijeni i bolesnik ima atletski izgled. Sin. Thomsenova bolest. V. dystrophia myotonica.  
Myxoblastoma Miksoblastom, v. myxoma.  

1 2 3 4