... Rječnik | Obducent | Stručnjak koji vrši obdukcij... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Obducent Stručnjak koji vrši obdukciju.  
Obductio Obdukcija, otvaranje leša radi iznalaženja patološkoanatomskih promjena i uzroka smrti. Sin. autopsija, necropsia, sectio.  
Obdukcija V. obductio  
Obdukcijski protokol Zapisnik koji se vodi prilikom obdukovanja leša. U o.p. opisuju se sve patološke promjene koje su nađene u tkivima i organima leša a završava se patološkoanatomskom dijagnozom odnosno sudskomedicinskom zaključkom o uzroku smrti.  
Obdukovati Vršiti obdukciju. V. obductio; (farm) prevod u npr. pilulae cum saccharo obductae (prevučene šećerom).  
Obermeyerova reakcija V. reakcija  
Obesitas Gojaznost, suviše nagomilavanje masti u tijelu; o. Alimentaris, gojaznost usljed suvišnog unošenja hrane (egzogena gojaznost); o. Cordis, v. cor adiposum; o. Endogenes, gojaznosst zbog poremećaja metabolizma; o. Hyperinsulinaris, gojaznost zbog poremećenog stvaranja insulina; o. Hypogonadalis, gojaznost zbog smanjenog rada gonada; o. Hypothyreoidalis, gojaznost zbog smanjenog rada štitaste žlijezde. V. adipositas.  
Obilježenje V. coitus  
Objektiv Sočivo ili sistem sočiva kroz koji se lik predmeta vidi u optičkom instrumentu (kao što su teleskop, mikroskop, fotoaparat).  
Objektivan (1) koji se može zapaziti našim čulima; (2) slobodan od (svjesnog) uticaja afekata. V. subjektivan.  
Objektivni znaci V. znak  
Oblaganje desni flečerom Jedan od načina terapije u parodontozi. U flečer se dodaju i razni medikamenti. V. flečer.  
Oblanda V. capsula amylacea  
Obligatni anaerobi V. anaeroban  
Oblik pomoći Stepen stručnosti medicinske pomoći na sanitetskim etapama u ratu. Zavisi od stručnosti osoblja i udaljenosti etape od borbene linije. Neposredno poslije povrede pruža se prva pomoć, prvenstveno u vidu samopomoći i uzajamne pomoći: privremeno zaustavljanje spoljnjeg krvavljenja, privremena transportna imobilizacija, davanje specifičnih antidota, primarna dekontaminacija i zaštita od infekcije i naknadnih povreda: opšta medicinska pomoć (OPM), stručna njega povrijeđenih i bolesnih na svim etapama počev od bat. SnSt; pružaju je ljekar i lica koja su za to obučena; OPM obuhvata sljedeće: reanimaciju, davanje krvne plazme i elektrolita, antibiotika i analgetika, privremeno zaustavljanje krvavljenja (tamponada), punkciju toraksa, gastričku sukciju, kateterizaciju itd.; specijalistička pomoć; hirurška, internistička, neuropsihijatrijska itd. pruža se u sanitetskim stanicama brigade, divizije i viših jedinica. Hirurška pomoć je neodložna, kad su u pitanju povrjeđeni kojima se brzim zahvatima može spasti život (ugrožen), ili odložena, kad se poduhvat može izvesti poslije 12 časova bez težih posljedica za povrjeđenog.  

1 2 3 4