... Rječnik | Prisilni pokreti | Različiti, više ili manje sl... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Prisilni pokreti Različiti, više ili manje složeni pokreti glave, lica, ruku, trupa i dijelova tijela koje oboljeli povremeno mora da vrši iako je svjestan njihove besciljnosti i koje može da suzbije samo po cijenu jako unutrašnjeg nemira i straha. Jedan je od simptoma prisilne neuroze.  
Pritisak (1) dejstvo sile na neku površinu ili na neki otpor. Mjeri se kad ukupnu silu podjelimo s površinom na koju djeluje; (2) električni napon; arterijski p., p. koji vrši krv u arteriji u kojoj struji. Maksimalni (sistolni) p., p. u arteriji za vrijeme skupljanja (sistole) lijeve srčane komore. Minimalni (dijastolni) p., p. u arteriji za vrijeme opuštanja (dijastole9 lijeve sračne komore. Srednji arterijski p., artimetička sredina između maskimalnog i minimalnog p. U srednjim arterijama p. je samo za nekoliko milimetara živinog stuba niži od onog u velikim arterijama, dok je u sitnim arterijama znatno niži. U čovjeka normalno maksimalni a. p. iznosi 110-140 mm i minimalni 70-90 mm živinog stuba, a dosta zavisi od godina života. A. p. zavisi od snage srčanog mišića, elastičnosti zidova arterija, otpora u kapilarima, količine krvi u opticaju i njene viskoznosti. A. p. se mjeri naročitim aparatom (sfigmnomanometar). V. hypertensia, hypomanometar). V. hypertensia, hypotensia; atmosferski p., v. barometaraski p.; pritisak koji čini vazduh svojom težinom na sve predmete, pa i na naš organizam. Označuje se visinom stuba žive u milimetrima ili milibarima. Na morskoj površini pritisak iznosi 760 mm, ili oko 1.000 milibara. S većom visinom pada i pritisak, tako da na 500 m iznad Zemlje iznosi 716 mm, na 1.000 m 674 mm, na 2.000 m 598 mm, na 3.000 m 530 mm, na 4.000 m 470 mm, na 530 mm, na 4.000 m 470 mm, na 530 mm, 4.000 m 470 mm, na 5.000 417 mm, na 7.000 328 mm a na 10.000 samo 229 mm. Smatra se da veća trenutna kolebanja pritiska, od 10 do 30 mm, mogu nepovoljno uticati na psihički labilne osobe i na reumatičare; cerobrospinalni p., pritisak koji vlada subarahnoidnom prsotoru. Zavisi od brzine lučenja likvora, odnosno količine izlučenog likvora, i brzine njegove resorpcije. Pored toga zavisi od postojanja ili nepostojanja prepreka u nromalnom optoku likvora kroz moždane komore i od arterijskog, a naročito od venskog pritiska. V. hydrocephalu  
Privatna ordinacija V. ordinacija  
Privatni docent V. docent  
Prividna smrt V. mors  
Priviđenja V. halucinacija vida  
Prizma Staklo trouglastog oblika čije se dvije strane stiču pod uglom čiji stepen označava njenu jačinu; (oft.) optička prizma služi za skretanje pravaca svjetlosnih zrakova. Upotrebljava se pri latentnoj razrokosti.  

1 2 3 4