... Rječnik | Antitragus | Kvržica sa hrskavičnom podlo... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Antitragus Kvržica sa hrskavičnom podlogom, koja se na zadnjoj ivici otvora slušnog hodnika izdiže iz ušne školjke.  
Antitussica Sredstva protiv kašlja, na primjer kodein, zatim neka sluzava sredstva (bijeli šljez, salep i dr.).  
Antivitamini Supstancije koje sprečavaju dejstvo vitamina time što ih razaraju ili što se s njima vezuju i stvaraju neaktivna jedinjenja ili što se u ćelijama vezuju za iste receptore za koje se vezuju vitamini.  
Antonova očna reakcija V. reakcija  
Antracen Aromatični ugljovodonik sa tri kondenzovane benzolove jezgre. Bijela kristalna supstancija koja se dobiva iz katrana od kamenog uglja.  
Antrahinon Oksidacioni proizvod antracena. Trioksimetil-antrahinon (emodin) i dioksimetil-antrahinon (hrizofanska kiselina) su aktivni sastojci laksantnih sredstava iz grupe antracenskih derivata. V. Rhizoma Rhei, Cortex Frangulae, Folia Sennae, Aloë.  
Antralni gastritis V. gastritis  
Antrioventrikularni snop Pretkomorni-komorni snop, v. facisulus.  
Antriventrikularni zalisak V. valva  
Antropoidan Čovjekolik, sličan čovjeku npr. antropoidni majmun).  
Antropologija Grana prirodnih nauka koja proučava čovjeka kao jedinku i kao vrstu, u tjelesnom i u duhovnom pogledu.  
Antropometrija Grana antropologije koja se bavi mjerenje veličine, težine i proporcija čovječijeg tijela. U medicini ova mjerenja najčešće služe za određivanje fizičkih karakteristika pojedinih grupa ljudi i za ocjenjivanje njihovog zdravstvenog stanja.  
Antrotomia Antrotomija, operativno otvaranje najveće pneumatske prostorije u mastoidnom nastavku (antrum mastoideum). Danas je to samo dio mastoidektomije, jer se uvijek teži za odstranjenjem svih pneumatskih ćelija ako postoji mastoiditis. Jedino u odojčeta može da se govori i antrotomiji u slučaju mastoiditisa koji iziskuje operativni poduhvat, jer u njega često druge pneumatske ćelije mastoida još nisu razvijene.  
Antrum Pećina, pretkomora.  
Antu, alfa-naftil-tioureja Rodenticid, bjeli prašak koji se dodaje mamcima. Letalna doza za pacove 1-15 mg/kg težine. Brzo ubija pacova selioca, a slabo je otrovan za domaćeg pacova. Mamci se mogu izlagati samo jedanput godišnje.  

1 56 57 58 59 60 84