... Rječnik | Apoferment | Koloidni nosilac ferenta, njeg... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Apoferment Koloidni nosilac ferenta, njegov termolabilan, bjelančevinski dio.  
Apokrine žlijezde V. glandula  
Apollonia Sv. Apolonija smatrana je zaštitnicom od zubobolje i glavobolje. Obično se prikazuje s kliještima i zubom kao simbolima.  
Apomorphini hydrochloridum Sintetski dobiven alkaloid koji se spravlja iz morfina oduzimanjem jednog molekula vode; sivkastobijeli kristali koji se na vazduhu i svjetlosti oboje slabo zelenkasto. Dat potkožno, izaziva povraćanje, dražeći centar za povraćanje.  
Aponeuroza Opnasta tvorevina sastavljena od poprečno izukrštanih vezivnih vlakana i spljoštenih ćelija. Služi kao omotač mišića ili kao veza s tetivama (inserciona a.).  
Apophysis Apofiza, koštani nastavak. Sin. srocessus.  
Apoplecticum Apoplektičan, koji je u vezi s vaskularnim poremećajem u mozgu (tromboza, embolija, spazmi, krvavljenje).  
Apoplektička cista V. apoplektičko žarište  
Apoplektička koma V. comaapolexia  
Apoplektično žarište Mjesto u moždanom tkivu u kome je nastupilo oštećenje (apoplexia cerebri). Najčešće se u mozgu stvara šupljina ispunjena razmekšanim nekrotičnim tkivom i krvlju. Poslije resrpsije ovog sadržaja stvara se apoplektična cista ispunjena bistrom tečnošću.  
Apoplexia Apopleksija, nagli prestanak funkconisanja izvjesnih dijelova ili cijeloga organa usljed oštećenja krvotoka, najčešće zapušenja krvnih sudova (tromboza ili embolija), rjeđe usljed prskanja krvnog suda (hemoragija) u bolesnika s arteriosklerozom ili hipertenzijom; a. cerebri, apopleksija mozga, nagli prestanak funkcije mozga usljed krvavljenja ili tromboze u njemu. Poslije tromboze rijetko nastupa koma i tada je kratkotrajna; u hemoragiji koma je duboka i dugotrajna. A. c. obično prouzrokuje oduzetost jedne, i to suprotne strane tijela. Sin. ictus apoplecticus, moždana kap, moždana kaplja.  
Apostematosus Apostematozan, koji se gnoji, koji apscedira.  
Apoteka Ustanova u kojoj se čuvaju ili prodaju lijekovi. Sem prodaje gotovih lijekova, u a. se neki lijekovi i spravljaju. A. može biti javna, svima pristupačna, zatvorenog tipa, u sklopu neke zdravstvene ustanove, zatim kućna, priručna i džepna.  
Apotekar Stručnjak koji spravlja i izdaje neke medikament, tzv. magistralne lijekove. A. dobija akademsko obrazovanje na farmaceutskom fakultetu i zvanje maistra farmacije (mh. ph.) ili diplomiranog apotekara.  
Apotekarski pomoćnik Osoba sa srednjom stručnom apotekarskom spremom (srednja farmaceutska škola) koja obavlja pomoćnu službu u apoteci.  

1 2