... Rječnik | Nubecula | Nubekula, oblačić, veoma nje... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Nubecula Nubekula, oblačić, veoma nježan ožiljak rožnjače.  
Nuckov divertikul V. diverticulum  
Nuclein Nuklein, proizvod razgrađivanja nukleoproteina koji predstavlja prelaz između nativnih nukleoproteina i nukleinske kiseline. Amorfno, bezbojno jedinjenje, rastvorljivo u razblaženim bazama, a nerastvorljivo u razblaženim kiselinama. Nukleini se sastoje od nukleinske kiseline i baza koje su različite u raznim nukleinima, npr. nuklein kvasca razlaganjem daje dvije purinske baze, adenin i guanin i dvije pirimidinske baze, citrozin i uracil. Nukleini obuhvataju ćelijske nukleine ili prave nukleine koji se razlažu na protein i nukleinske kiseline; pseudonukleine i paranukleine ili nukleoalbumine. V. hromatin.  
Nucleolus Nukleol, jedarce, okruglasto tjelaše u jedru ćelije, između konaca lininske mreže, protoplazmatičke reakcije (pravo jedarce), ili čvrsto pripijenih uz tu mrežu hromatinskih svojstava (lažno jedarce).  
Nucleoplasma V. karioplazma  
Nucleoplasma V. karioplazma  
Nucleus Nukleus, (1) u fizici, atomska jezgra. Sastoji se od protona i neutrona. Broj protona u jezgri ogovara atomskom broju (Z). Prečnik atomske jezgre kreće se od 10-13 cm do 10-12 cm; (2) jedro ćelije; (3) jezgra u centralnom nervnom sistemu sastavljena od veće ili manje grupe nervnih ćelija, npr. u velikom mozgu n. caudatus (repata jezgra), n. lentiformis (sočivasta jezgra) i dr.  
Nuklearan Koji je u vezi s jedrom, koji se odnosi na jedro.  
Nukleaza V. nukleinaza  
Nuklein V. nuclein  
Nukleinaza Ferment koji razlaže nukleinsku kiselinu. Sin. nukleaza.  
Nukleinska kiselina Organska jedinjenja koja usvom molekulu sadrže fosfornu kiselinu, purinske ili pirimidinske baze i ugljene hidrate ribozu (pentoza) i dezoksiribozu (tetroza). Nukleinske kiseline koje sadrže ribozu nazivaju se ribonukleinske ili, skraćeno, RNK, a ako sadrže dezoksiribozu, nazivaju se dezoksiribonukleinske kiseline ili, skraćeno, DNK.  
Nukleoproteid Složeni protid koji se nalazi u jedrima ćelija. Jedinjenje prostih bjelančevina (protamini, histoni) s nukleinskom kiselinom.  
Nukleotidi Jedinjenja koja nastaju iz nukleozida kad se u ovima jedna hidroksilna grupa riboze esterifikuje fosfornom kiselinom. Pod dejstvom enzima nukleotidaze nukleotidi se razlažu na nukleozid i fosfornu kiselinu.  
Nukleozidi Jedinjenja koja se sastoje od ostatka neke purinske ili pirimidinske baze i ostatka riboze, i koja se pod dejstvom enzima nukleozidaze razlažu na ove sastojke. Od purinskih baza u sastav nukleozida ulaze adenin i gvanin, a od piramidinskih uracil, timin i citozin.  

1 2