... Rječnik | Ortohromatsko bojenje | V. bojenje. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Ortohromatsko bojenje V. bojenje  
Ortoped Ljekar specijalist koji se bavi ortopedijom. V. ortopedija.  
Ortopedija Grana medicine koja se bavi proučavanjem urođenih i stečenih mana oblika i položaja lokomotornih organa; o. vilica, grana stomatologije koja se bavi nepravilnim razvitkom vilica, njihovim međusobnim odnosima, kao i nepravilnim položajem pojedinih ili svih zuba, a takođe i okluzijom i artikulacijom gornji i donjih zuba. Ortopedsko liječenje je da se sve nabrojane nepravilnosti otklone, da bi zubi i vilice došli u međusobni normalni položaj.  
Ortopedska obuća Naročito izrađena obuća kojom se ispravljaju urođene ili stečene mane stopala ili cijele noge.  
Ortopnoea Ortopneja, mogućnost disanja samo u sjedećem položaju, npr. u bolesnika s dekompenzacijom srca.  
Ortoptika Specijalan način liječenja vida oba oka. Pri monokularnom strabizmu, poslije uspješnog liječenja ambbliopije, kao i pri alternirajućem strabizmu, cilj ortoptičkog liječenja je da se otkloni anomalna korespondencija i da se uspostavi binokularni vid sa steropsijom (dubinski vid). V. vid.  
Ortostatizam Patološko stanje organizma u kome veritkalan položaj tijela prouzrokuje poremećaje kao što su albuminurija, hipotenzija, vrtoglavica itd.  
Ortostatska aluminurija V. albuminuria  
Ortostatska hipotenzija V. hypotensio  
Ortostatski Koji je u vezi s upravljanjem tijela. V. albuminuria, tachycardia.  
Oryza sativa L. Gramineae, pirinač, služi za dobivanje pirinčevog skroba (Amylum Oryzae), koji je oficinalan po Jugoslovenskoj farmakopeji.  
Os Oris, usta, koja se sastoje od usne duplje i njenih zidova. Zidovi usne duplje čine usnice, koje organičavaju međuusnički otvor, obrazi, tvrdi i meko nepce, i mišićno dno, na kome počiva jezik. Zadnji otvor usne duplje naziva s ždrijelno suženje. Prednji, uski dio usne duplje naziva se predvorje usne duplje. Usna duplja obložena je sluznicom koja na slobodnoj ivici usana gradi rumeni dio i prelazi u kožu. U podsluznici nalaze se mnogobrojne sitne pljuvačne žlijezde. S usnom dupljom su u vezi preko izvodnih kanala tri para velikih pljuvačnih žlijezda: doušna, podvilična i podjezična. Usna duplja se preko ždrijelnog suženja otvara u srednji, usni sprat ždrijela. Usna duplja je početni dio pribora za varenje, gdje se vrši žvatanje i prožimanje sažvatane hrane pljuvačkom.  
Os Ossis, kost u kičmenjaka, čvrst organ bjeličaste boje. Prema obliku kosti se dijele na duge, kratke i pljosnate. Sve kosti jednog organizma čine kostur; o. coxae, karlična kost, pljosnata kost koja gradi bočni zid karlice, sastoji se iz triju, prvobitno samostalnih kostiju: bedrene kosti (os ischii), dole, i preponske kosti (os pubis), naprijed; o. ethmoidale, sitasta kost, neparna kost lubanje. Nalazi se na bazi lubanje, između obje očne duplje, a iznad nosne duplje; o. femorale, v. femur; o. fronatle, čeona kost. Neparna kost lubanje, čiji vertikalni list gradi koštanu osnovu čela, a horizontalni list krov očne duplje. U njoj se, iznad korjena nosa, nalazi čeoni sinus; o. hyoideum, podjezična kost, kost koja se nalazi u vratu, ispod korjena jezika, a iznad grkljana. Ima oblik potkovice; o. ilei, bedrena kost, gornji dio karlične kosti. Do 16. godine odvojena je od ostalog dijela karlične kosti hrskavicom. Čini koštanu osnovu bedra, o. nasale, nosna kost, parna kost lica oblika pravougaone pločice, koja gradi korjen nosa; o. naviculare, čunasta kost, kratka kost koja se nalazi u ručju (os naviculare manus) ili u nožju (os naviculare pedis); o. occipitale, zatiljna kost, kost koja gradi zadnji dio krova i baze lubanje. U njoj se nalazi tzv. veliki potiljačni otvor za prolaz produžene moždine; o. palatinum, nepčana kost. Kost lica, parna, čiji horizontalni dio čini zadnju trećinu tvrdog nepca, a njen vertikalni list priljubljen uz unutrašnju stranu gornje vilice, ulazi u sastav bočnog zida nosne duplje; o. parietale, tjemena kost, parna pljosnata ispupčena kost četvrtasta oblika koja gradi krov lubanje; o. pisiforme, graškasta kost ručja; o. pubis, stidna kost, preponjača, stidnjača, prednji dio karlične kosti; o. sacrum, krsna kost, trouglasta kost koja sačinjava donji kraj kičmenog stuba. Postala je srašćenjem pet krsnih pršljenova; o. sesamoideum, sezamoidna kost, mala kost koja se razvija u tetivi nekog mišića, i to o  
OS Skraćenica za oculus sinister, lijevo oko.  
Os Hemijski znak za osmium.  

1 21 22 23 24 25 32