... Rječnik | Ventikulografija | Radiografija mozga, pošto se ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Ventikulografija Radiografija mozga, pošto se u moždane komore ubrizga kontrastno sredstvo, obično vazduh, rijetko lipjodol. Ubrizgavanje se vrši punkcijom komore kroz trepanacione otvore na lubanji. V. služi u dijagnostičke svrhe, prvenstveno pri tumoru mozga.  
Ventilacija Provjetravanje zatvorenih prostorija dovođenjem svježeg i čistog vazduha i potpunim odstanjivanjem svih mogućih zagađenja u vazduhu; prirodna v., vrši se putem prozora i vrata i uz prozore i vrata. U prvom slučaju posrijedi je promahna v. kojom se vazduh u nekoj prostoriji brzo i izdašno izmjenjuje, naročito kad su prozori i vrata postavljeni na suprotnim zidovima; vještačka v., vrši se naročitim kanalima dovođenjem i odvođenjem vazduha iz neke prostorije. Postoje dva sistema vještačke v.: aspiracioni, kada se vazduh iz neke prostorije isisava motornom snagom ili uslijed razlike u temperaturi, ili pod dejstvom vjetra i pulzioni, kada se čist i svjež vazduh ubacuje ventilacionim kanalima u neku prostoriju istom pogonskom snagom; zimska v., v. prostorija odozdo nagore, jer je zimi vazduh u prostoriji topliji od vazduha koji je okružuje. Uslijed toga kroz donji dio prostorije ulazi hladan vazduh spolja i iz okoline, a kroz gornji dio izlazi topao vazduh. Z. v. je važan za ispravan smještaj ventilacionih kanala da bi se izbjeglo stvaranje promahe u prostoriji. Efekat ventilacije ispituje se određivanjem ugljen-dioksida u vazduhu i mjerenjima strujanja vazduha diferencijalnim anemometrima u dovodnim i odvodnim kanalima za vazduh.  
Ventilni pneumotoraks V. pneumothorax  
Ventouse Vantuza, kupica, staklena čašica koja se stavlja na grudni koš u cilju izazivanja revulzije, pošto se prethodno u njoj razrijedi vazduh sagorijevanjem komadića vate.  
Ventralis Ventralan, trbušni npr. facies v., trbušna strana, tj. prednja strana koja je okrenuta ka trbuhu.  
Ventriculopunctio Ventrikulopunkcija, punkcija moždanih komora. Vrši se u cilju: (1) sniženja intrakranijalnog pritiska; (2) ispunjavanja komora vazduhom kao kontrasnim sredstvom radi rendgenske dijagnostike. V. ventrikulografija; (3) ubrizgavanje medikamenata (npr. streptomicina pri tuberkuloznom meningitisu).  
Ventriculus Ventrikulus, želudac; moždana kora; šupljina. V. gaster; v. cerebri, moždana komora, šupljina u mozgu obložena ependimom i ispunjena likvorom. Ima ih četiri: prva i druga, tzv. bočne komore (v. lateralis dexter et sinister), nalaze se u hemisferama velikog mozga, treća (v. tertius) je u međumozgu, a četvrta (v.quartus) između malog mozga, ponsa i izdužene moždine. Obje bočne komore spojene su sa trećom Monroovim otvorima, a treća s četvrtom Sylviusovim akveduktom; v. cordis, srčana komora, desna i lijeva, glavne šupljine srca koje zauzimaju donji dio srca ka vrhu i odvojene su jedna od druge komornom pregradom (septum interventriculare).  
Ventrikularni kompleks Dio elektrokardiograma, QRST, koji odgovara sistoli komora.  
Ventrikularni venski puls V. pulsus  
Ventrikulostomija V. gastrostomia  
Ventrofixatio Ventrofiksacija, v. gastropexia.  
Ventroskopija V. laparoskopija  
Venula Venica, mala vena koja je jedva vidljiva golim okom.  

1 2