... Rječnik | Metil-oranž | Natrijumova so monosulfokiseli... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Metil-oranž Natrijumova so monosulfokiseline p-dimetil-amino-azo-benzola. Služi u hemiji kao indikator (alkalimetrija, acidimetrija). U alkalnom rastvoru je bljedožut, a u kiselom crvenkast.  
Metil-testosteron Muški seksualni hormon za oralnu upotebu.  
Metil-tiouracil 6-metil-2-tiouracil, M. sprečava sintezu tireoidnog hormona i snižava bazalni metabolizam, zbog čega se upotrebljava za liječenje hipertireoidizma. V. propil-tiouracil.  
Metil-zeleno Boja, derivat, trifenil-metana. Služi u mirkoskopskoj tehnici za bojenje jedara.  
Metilensko plavo V. Methylenum coeruleum. Test metilenskim plavilom, v. test.  
Metreurinter Gumeni balon ili životinjski mjehura, kojim se vrši vještačko, nekrvavo širenje kanala materičnog grlića (metreuriza). Postoje različiti oblici m., od kojih je najpoznatiji Champetier de Ribesov.  
Metreuriza V. metreurinter  
Metritis Zapaljenje materice. Obično se javlja na grliću materice (cervicitis), ali nerijetko zapaljenjski proces obuhvata i samo tijelo materice (pravi matritis). Može imati akutani i hroničan tok.  
Metro- Nešto što se odnosi na prisustvo ili funkciju materice, kao i na sve pojave koje su u vezi s njom, npr. metrorhagia, krvavljenje iz materice.  
Metropathia Metropatija, oboljenje materice, infektivno ili funkciono. V. metritis.  
Metrorhagia Metroragija, svako krvarenje iz materice van menstruacije.  
MeV (milion elektron-volti), jedinica zračne energije milion puta veća od elektron-volta. 1 MeV = 10-6 eV. L MeV = 1,602 x 10-6 erga ili 3,82 x 10-14 gram-kalorija.  
Mezenhim Embrionalno vezivno tkivo od koga postaju sva vezivna i potporna tkiva, a pretežnim dijelom i mišićna tkiva. Sastoji s od vezivnih ćelija s produžecima u tečnoj međuprostornoj supstanciji; ne sadrži vlakna.  
Mezoderm Srednji klicin list, koji postaje u toku gastrulacije mladog embriona. V. gastrula, gastrulacija. Od mezoderma postaje; a) mezodermni epitel: epitel bubrega, mokraćovoda, sjemevoda, polnih žlijezda, kore nadbubrežne žlijezde, jajovoda, materice, b) embrionalno vezivno tkivo: sva vezivna tkiva, kosti i hrskavice, zubna kost, srce, krvni i limfni sudovi, limfne žlijezde, slezina, glatki i poprečno-prugasti mišići, zid (endotel i vezivo) tjelesne duplje, subduralnog i subarahnoidnog prostora.  
Mezofilne bakterije Bakterije čija optimalna temperatura iznosi 35 do 37°C, minimalna 5-25°C, a maksimalna 40-45°C.  

1 11 12 13 14 15