... Rječnik | Sigma | Colon sigmoideum, sigmoidni ko... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Sigma Colon sigmoideum, sigmoidni kolon, završni dio kolona, između nishodnog kolona i pravog crijeva (rectum). V. intestinum.  
Sigmoideus Sigmoidni, u obliku sigme (grčkog slova S), npr. colon sigmoideum, sigmoidni kolon. Sin. sigmoides.  
Sigmoiditis Zapaljenje sigmoidne fleksure debelog crijeva.  
Signa S., sign., signatur, signiraj! označi! obilježi!  
Signatura Dio recepta koji sadrži uputstva bolesniku kako da upotrijebi propisani lijek.  
Signe d'larme V. znak  
Signum Znak, objektivna promjena u nekoj bolesti. Pojedini autori su opisali specijalne znakove koji se obično nazivaju po njima. Npr. Rombergov znak.  
Sijalografija Prikazivanje izvodnih kanala i njihovih razgranjenja u pljuvačnim žlijezdama pomoću ubrizgavanja konrastne tečnosti i rendgenskog snimanja. Najčešće se upotrebljava s. zaušne žlijezde (glandula parotis) kao pomoćno sredstvo u diferencijalnoj dijagnozi njenih dosta čestih patoloških stanja (hronično zapaljenje, tbc., tumori).  
Sijalolit V. sialolithus  
Sijarinska Banja Banja pored sela Sijarina, 51 km od Leskovca, na 420 m n.v. Ima klimat koji djeluje tonički. Više izvora (temperature: 71°, 42°, 38°, 32°, 28°, 26°, 20°C) hidrokarbonatne (natrijuma i kalcijuma), gvožđevite, slabo murijatične i ugljenokisele vode (ukupna mineralizacija: 3,032; 2,404 i 2,936 g‰). Voda služi za piće i kupanje. Postoji takođe i toplo prirodno blato. Banja ima basene i kade za kupanje i basene za kupanje u blatu. U ovoj banji liječe se: hronična reumatička oboljenja zglobova i mišića, neuralgije i mialgije; hronična oboljenja ženskih polnih organa; oboljenja želuca, crijeva, jetre i žučnih puteva; kamen u bubrezima; lake anemije i premorenost.  
Sila; A) uzrok promjene stanja mirovanja ili kretanja nekog tijela, b) mjera spoljašnjeg mehaničkog dejstva na tijelo. Izražava se proizvodom mase i ubrzanja. Simbol je F. V. dyn.  
Silicium Si, silicijum, element, nemetal, jedan od najrasprostranjenijih elemenata u prirodi (u obliku silikata, soli silicijumove kiseline).  
Silicosis Silikoza, skoro isključivo profesionalno oboljenje izazvano dugotrajnim uticajem prašine koja sadrži slobodni silicijum-dioksid. Najizrazitije promjene su na plućnom parenhimu, i to u formi fibroznih čvorića, a kasnije, u zapuštenim slučajevima, u obliku pseudotumornih masa, koje mogu da se raspadaju i stvaraju pseudokaverne. Silikoza stvara uslove za nastanak plućne tuberkuloze i drugih plućnih oboljenja, jer slabi imunobiološke snage organizma. Od nje najčešće boluju rudari, brusači, livci, kamenoresci, ali i svi oni koji pri radu s kvarcom (kremenom) koji se pulverizuje nisu zaštićeni od udisanja njegove (SiO2) prašine (v. pneumonoconiosis).  
Silicotuberculosis Silikotuberkuloza  
Silikati Soli silicijumove kiseline.  

1 31 32 33 34 35 93