... Rječnik | Virilis | Muški, karakterističan za mu... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Virilis Muški, karakterističan za muškarce ili za muški pol. V. maculinus.  
Virilismus Virilizam, (1) muškost, pojava muških fizičkih i psihičkih crta u žene; (2) hermafroditizam pri kome je osoba ženskog roda, a ima muške spoljne genitalne organe; v. pilaris, v. hirsutismus.  
Virilizacija Pojava muških seksualnih odlika u žena pod uticajem hormona s heteroseksualnim dejstvom (androgeni tumori).  
Virtualan (1) prividan, (2) koji izgleda da postoji, ali stvarno ne postoji, npr. pleuralna duplja je virtualna duplja.  
Virulencija Sposobnost mikroorganizma da nadvlada odbrambenu moć čovjeka ili životinje ukoliko je za ove patogen. Virulencija zavisi, s jedne strane, od osobina mikroba (infektivnost, otrovnost i dr.), a s druge strane od otpornosti čovjeka ili životinje prema mikrobu. Mjeri se određivanjem najmanje smrtne doze mikroba, dužinom inkubacije, ili intenzitetom simptoma koje izaziva u čovjeka ili životinje.  
Virusi Najmanje nezavisne biološke strukture koje u sebi nose genetske informacije potrebne za razmnožavanje. Ranije definicije virusa bile su u vezi sa naučnim dostignućima pa su definisani kao filtrabilni, intracelularni ili submikroskopski agensi. Virusi se množe u živoj ćeliji, ova partikula nosi sve potrebne informacije o razmnožavanju i naziva se «virion» ili «infektivna partikula». Mjere se milimikronima. U hemijskom pogledu nema virusa koji pored lipida, ugljenih hidrata sadrži i DNK (dezoksiribonukleinsku kiselinu), pa je ova osobina iskorišćena za klasifikaciju virusa; ulični v., virus bjesnila, koji se u prirodi održava pasažom kod pasa i mnogih vrsta drugih sisara, šireći se ujedom s bijesne životinje na zdravu. Modifikovani oblik ovog virusa, koji je maksimalno patogen za zečeve, a relativno ne patogen za čovjeka, koristi se u svrhu vakcinacije protiv bjesnila i zove se virus fixe ili fiksni virus.  
Virusologija Nauka o virusima.  
Vis Sila, snaga; v. a tergo, potisna sila; v. formativa, biološka sila koja se manifestuje nadoknađivanjem razorenog tkiva novostvorenim; v. medicatrix naturae, moć prirode da liječi, prirodna terapijska snaga organizma.  
Viscelarni lukovi V. škržni lukovi  
Viscera (pl.) utroba zajedničko ime za organe pribora za disanje, za varenje i organe mokraćno-polnog pribora, kao i za žlijezde s unutrašnjim lučenjem.  
Visceralis Visceralan, utrobni.  
Visceralna hirurgija V. hirurgija  
Visceroptosis Visceroptoza, v. splanchnoptosis.  
Viscosus Viskozan, tegljiv, ljepljiv.  
Viscus Viskus, v. viscera.  

1 2 3 4 5 6