... Rječnik | Zubni korijen | Dio zuba koji se normalno nala... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Zubni korijen Dio zuba koji se normalno nalazi u alveoli alveolarnog nastavka. Spolja je pokriven cementom (substantia ossea), a unutrašnji dio je, koji je najmasivniji, čini dentin (substantia eburnea). Od vrha korijena do kavuma krunice prolazi kanal koji popunjava pulpa, a koja se sastoji od živaca, krvnih sudova, limfnih sudova i vezivnog tkiva. Sjekutići, očnjaci i premolari imaju normalno po jedan korijen s izuzetkom prvog gornjeg premolara, koji ima dva korijena.Gornji molari imaju tri korijena, a donji dva.  
Zubni luk Spoljni zubni luk je linija koja spaja ivice sjekutića, vrhove očnjaka i bukalne kvržice premolara i molara; pravi z. l. je linija koja ide glavnim fisurama molara i premolara, a u prednjih zuba ide između cinguluma i sječivnih ivica. Lukovi gornje ivice imaju oblik elipse, a donje parabole; unutrašnji z. l. je linija koja spaja cingulume prednjih zuba i ide preko oralnih kvržica premolara i molara.  
Zubno zlato Legura zlata koja se upotrebljava za izradu zubnih nadoknada (krunica, mostova, zuba na kočić itd.). Najčešće se upotrebljava 22-karatno zlato koje se sastoji od 22 dijela čistog zlata, jednog dijela bakra i jednog dijela srebra. Tzv. platinsko zlato je legura gdje se određenoj leguri zlata dodaje bakar u procentu. Postoje i druge razne legure zlata za zubarske nadoknade.  
Zubobolja Često vrlo jaki bolovi u zubima javljaju se najčešće u oboljenju pulpe (pulpitisa). Uzrok je obično karijes koji je dospio u blizinu pulpe i izazvao njeno zapaljenje. Pulpitis može nastati i uslijed traume, nestručno stavljene plombe, medikamenata itd. Dalje komplikacije su gangrena, periodontitis, apsces, koji izazivaju jake bolove.  
Žuč Žuta, žutozelenkasta ili tamnozelena tečnost (prema tome da li potiče iz jetre ili se dobiva iz žučne bešike) gorkog ukusa. Ž. izlučuje jetra (žuč C) i ona se sakuplja u žučnoj bešici (žuč B) da bi u dvanaestopalačnom crijevu služila varenju hrane (žuč A). Ž. sadrži žučne kiseline (glikoholnu i tauroholnu kiselinu), žučne pigmente (bilirubin i biliverdin), holesterol, lecitin i druge organske i neorganske materije.  
Zuckerkandlov organ V. glomus  
Žučna bešika V. vesica fellea  
Žučne boje Bilirubin i njegovi derivati (biliverdin, hidrobilirubin i dr.).  
Žučne kiseline Sastojci žuči. Upotrebljavaju se radi podsticanja sekretorne aktivnosti jetre, npr. pri inkluzionom ikterusu i u žučnoj fistuli. V. žuč.  
Žučni kamen V. calculusconcrementum  
Žučni putevi Glavni i sporedni. Glavni su jetrin žučni kanal (ductus hepaticus) i žučovod (ductus choledochus), koji odvode žuč iz jetre u nishodni dio duodenuma. Sporedni žučni putevi su žučna bešika (vesica fellea) i njen kanal (ductus cysticus). U njima se skuplja žuč u vremenu kada u dvanaestopalačnom crijevu nema varenja hrane.  
Žučovod V. choledochus  
Žulj V. clavuscallositastyloma  
Žumance V. vitellus  
Žuta atrofija jetre V. atrofija flava hepatis  

1 2 3