... Rječnik | vulkan | (lat. vulcanus) geol. mjesto n... | Rječnik stranih riječi
Unesi riječ

Domaći

vulkan (lat. vulcanus) geol. mjesto na Zemlji gdje je ona toliko duboko otvorena da iz njezine vrele unutrašnjosti' mogu izbijati na površinu tople pare i plinovi, vruæ pepeo, usijano kamenje i otopljene stijene; vatreni brijeg (naziv po bogu Vulkanu)  
Vulkan (lat. Vulcanus) mit. staroitalski bog vatre (osobito njezine razorne snage) i metalskih radnika ili kovaèa, s radionicom u vulkanu Etni; sin Jupitera i Junone, Venerin muž (odgovara grèkom Hefestu)  
VULKAN otvor na površini Zemlje kroz kojiiz njezine unutarnjosti izbija tekuća masa (magma koja se na površini zove lava), različitiplinovi i pepeo. Najčešće ima oblik stožastog uzvišenja (vulkanska kupola ili stožac) na vrhu kojegaje ljevkasta udubina (krater) unutar koje je grotlo. Vulkani se dijele nažive (ili aktivne) i ugasle vulkane.  
vulkanisti (lat. vulcanus) mn. geol. pristaše teorije da je Zemlja svoj današnji oblik dobila djelovanjem vatre (suprotno: neptunisti); prid. vulkanistièki  
vulkanitet (lat. vulcanitas) geol. postanak (ili: podrijetlo) vulkana; svojstvo nekog tijela dobiveno djelovanjem vatre  
vulkaniti (lat. vulcanus) geol. vulkanske stijene (koje su postale erupcijom vulkana)  
vulkanizacija (lat. vulcanus, vulcanisatio) postupak pri zagrijavanju gume, kauèuka i gutaperke, pomiješanih sa sumporom, na temperaturi od 130140 °C; na taj naèin ove tvari, koje su inaèe na 0° tvrde kao drvo, a na višoj temperaturi omekšaju, postaju zbog visoke tempe  
vulkanizam (lat. vulcanus) geol. sve vulkanske pojave i djelovanja te njihove posljedice koje su u tijesnoj vezi s poremeæajima u Zemljinoj kori; shvaæanje da je Zemlja dobila svoj današnji oblik djelovanjem vatre (suprotno: neptunizam)  
VULKANIZAM obuhvaća sve pojavei procese vezaneza izbijanje užarene mase (magme) na površinu Zemlje (na kopnu ili u podmorju).  
vulkanizer onaj koji vulkanizira  
vulkanizirati (lat. vulcanus, vulcanisare) kauèuku i gutaperki dodavati (ili: dodati) sumpor, pa ih onda na visokoj temperaturi uèiniti da postanu elastièni i neotopivi  
vulkanologija (lat. vulcanus, grè. logia) geol. znanost koja prouèava sve vulkanske pojave  
VULKANSKE BOMBE veći komadiskrućene lave vretenastogoblika. Takav oblik je posljedica obrtanja kroz zrak prije konačnogohlađivanja.  
vulkanski (lat. vulcanius) koji se tièe boga Vulkana; koji bljuje vatru, koji potjeèe od vulkana; koji je postao ili je preoblikovan djelovanjem vatre  
VULKANSKI PRAŠINAC (TUF) mješavina vulkanskog pepela s vrućim olujnimkišama koje su posljedica kondenzacije vodene pare nakon erupcije vulkana.