... Rječnik | Cu | Hemijski znak za bakar. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Cu Hemijski znak za bakar.  
Cubitalis Kubitalni, lakatni, koji pripada laktu.  
Cubitus Kubitus, lakat.  
Cubitus valgus V. „bježanje“ lakta upolje  
Cubitus varus Patološka iskrivljenost gornjeg uda upolje.  
Čučavac V. nužnik  
Čudotvorni ljekari Nadriljekari, lica bez stručne ljekarske spreme koja utiču na bolesnika sugestijom, mađijom, lijekovima nepoznatog sastava itd.  
Čula Organi ili grupe organa podešeni za primanje određenih nadražaja iz spoljašnje sredine ili unutrašnjosti tijela. Čulni organi koji primaju nadražeje iz spoljašnje sredine (mehaničke, toplotne, svjetlosne, zvučne, hemijske) održavaju vezu s okolinom organizma dok čulne ćelije (receptor) koje primaju nadražaje iz unutrašnjosti organizma doprinose održavanju funkcionalngo jedinstva organizma kao cjeline.  
Culex Kuleks, jedan od rodova komaraca (Culicinae). Vrh trbuha u ženke je zarubljen. Postoji veliki broj vrsta, od kojih su načešće C. pipiens u nas, i C. fatigans u tropskim i suptropskim krajevima.  
Culmen Vrh, vrhunac, najuža tačka, (anat.) c. monticuli, mjesto u malom mozgu. V. acme.  
Čulna tjelašca Čulni organi raspoređeni u cijelom tijelu, naročito u koži. Na njih djeluju draži, a potom ih kao živčano nadraženje predaju senzitivnim živačnim vlaknima, živčana vlakna ga provode u mozak, gdje se pretvara u osjećaj. Različitog su oblika, sastava iveličine (od 0,1-3 mm). Sastoje se od zranaste receptivne supstancije ili senzitivnih ćelija, živčanog vlakna koje se raspliće u organke i završava u receptivnoj supstanciji ili na senzitivnim ćelijama, i omotača koji obavija tjelašce: Golgi-Mazonievo t., tjelašce maljičastog oblika s jako razvijenim omotačem od spljoštenih vezivnih ćelija između kojih je tečnost. U unutrašnjosti tjelašca završava se živčano vlakno u receptivnoj supstanciji. Nalazi se u dubljim slojevima kože i u tetivama. Prijemnik je za držai koje potiču od pritiska; Krauseovo t., tjelešce maljčastog oblika s jako razvijenom omotačem. U unutrašnjosti omotača je sitnozrnasta receptivna supstancija u kojoj se završava živčano vlakno. Nalazi se u koži, u bradavici dojke, u vrhu jezika, u sluznicama i u vežnjači. To tjelašce je termoreceptor, ali za uticaje niskih temperatura. Sličnu građu ima i genitalno tjelašce koje je kupinastog izgleda, a nalazi se u spoljanjim polnim organima; Rufinijevo t., tjelašce sastavljeno od snopa vretenasto raspoređenih vezivnih i elastičnih vlakana između kojih se završava živčano vlakno. Obavijeno je tankim vezivnim omotačem. Nalazi se u koži. Tjelašca slične građe raspoređena su i tetivama (tetivno vreteno). Imaju ulogu prijemnika toplotnih draži ulogu prijemnika toplotnih draži (termoreceptori) a takođe im se pripisuje uloga u određivanju stepena istezanja te učestvuju u koordinaciji pokreta; Vater-Pacinijevo t., tjelašce jajolikog oblika s jako razvijenim omotačem od spljoštenih vezivnih ćelija i vlakana između kojih je tečnost. U sredini je receptivna supstancija sa završecima živčanog vlakna. Vrlo je rasprostranjen u tijelu: u potkožnom ve  
Cumulatio Kumulacija, nagomilavanje. Pojava pri kojoj nove doze nekog lijeka zatiču u organizmu još nerazgrađene ili neizlučene dijelove prethodnih doza tog istog lijeka. V. kumulativno djejstvo.  
Cumulus oophorus Jajonosna humčica, gomila ćelija u jajničkom mješku, u kojoj je smješteno jaje.  
Čunasti V. navicularis  
Čunava kost V. os naviculare  

1 2 3