... Rječnik | Albumini | V. proteini. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Albumini V. proteini  
Albuminimetar V. albuminometar  
Albuminoidi Supstancije po sastavu i porijeklu slične pravim bjelančevinam a, od kojih se razlikuju uglavnom po tome što su nesvarljive ili samo djelimično svarljive, što u ishrani ne mogu da zamjene prave bjelančevine, jer im nedostaju neke, za organizam neophodne aminokiseline, i što su nerastvorljive. A. se nalaze uglavnom u potpornim tkivima. U a. spadaju keratin, elastin i kolagen. Sin. potporne bjelančevine, skleroproteini.  
Albuminometar Aparat za kvantitativno utvrđivanje bjelančevina u mokraći. V. Esbachov reagens. Sin. albuminimetar.  
Albuminuria Albuminurija, prisustvo bjelančevina u mokraći; uzrok: oboljenje bubrega ili izvjesni poremećaji van njega (npr. a. ortostatica); a. u fiziološkim stanjima, prisustvo bjelančevina u mokraći bez oboljenja bubrega, npr. pri velikim naporima, pretjeranoj bjelančevinastoj hrani itd.; a. ortostatica, ortostatička a., javlja se u izvjesnih mladih osoba u vezi s vertikalnim položajem tijela, a može biti posljedica lordoze kičmenog stuba (lordotička a.) ili poremećaja inervacije bubrežnog krvotoka. Sin. proteinurija.  
Albumoze Proizvodi hidrolize bjelančevina, vjerovatno polipeptidi. Imaju veliku molekulsku težinu. Za razliku od peptona, koji takođe postaju pri hidrolizi bjelančevina, albuminoze se mogu iz svojih rastvora isoliti solima lakih metala.  
Albumozurija Izlučivanje albumoza s mokraćom. V. albumoze.  
Albus Bjel; napr. linea a. – bijela crta (u muskulaturi trbušnog zida).  
Alcaligenes faecalis Gram-negativni, asporogeni bacili. Ne razgrađuju nijedan ugljenikov hidrat, pri čemu su ostale biohemijske reakcije negativne. One služe za dijagnozu i diferencijalnu dijagnozu laktoza – negativnih salmonela. Ova bakterija može se katkada naći i u svježem izmetu zdravih ljudi. Često se može izolavati iz izmeta osoba koje boluju od enterokolitisa. Neki je smatraju za uzročnika tih oboljenja.  
Alcaptonuria Alkaptonurija, nalaz homogentizinske kiseline u mokraći pri poremećajima prometa bjelančevina. Mokraća je žućkasta, boje kao slama; stajanjem na vazduhu mijenja boju usljed oksidovanja u mrkocrnu. Često je udružena s ohronozom.  
Alcohol Alkohol; A. apsolutus, apsolutni a., sadrži najmanje 99,5% etil-alkohola; etil-alkohol, a. koji obično se naziv «alkohol», Sin. Aethanolum, Spiritus; a. u krvi, da bi se utvrdilo da li je prilikom neke saobraćajne nesreće vozač bio pod uticajem alkohola, određuje se koncentracija alkohola u krvi. Pri velikom broju saobraćajnih nesreća količina alkohola u krvi krvi vozača je povećana, ali ne toliko da bi nastupilo očevidno pijanstvo. I u povrijeđenih pješaka često je količina alkohola u krvi povećana. Po propisima važečim kod nas 1.000 ml krvi ne smiju sadržavati više od 0,5 g. alkohola.  
Alcoholismus crhonicum Hronični alkoholizam, navika na alkohol koja prouzrokuje tjelesne i psihičke poremećaje (zapaljenje živata, oštećenja jetre, drhtanja, epileptičke napade, intelektualnu i moralnu tupost, površnost, pojačanu sugestibilnost, gubitak pamćenja, slabljenje volje).  
Aldakton Mineralokortikoidni hormon kore nadbubrežnih žlijezda.  
Aldehid-alkoholi Organska jedinjenja koja pored aldehidne grupe sadrže jedanu ili više hidroksilnih grupa. Među ugljenim hidratima aldoze su aldehid-alkoholi. Sin. aldoli.  
Aldehid-oksidaze Fermenti pod čijim se katalitičkim dejstvom aldehidi oksiduju u kiseline.  

1 2 3 4 5 8