... Rječnik | Astasia | Astazija, nemogućnost stajanj... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Astasia Astazija, nemogućnost stajanja bez poremećaja aparata za stajanje; simptom histerije.  
Astenični tip: V. typus  
Astenospermija V. asthenospermia  
Asthenia Astenija, opšta slabost organizma koja nastaje zbog raznih akutnih ili hroničnih uzroka (tifus, malarija, tuberkuloza) ili je urođena.  
Asthenopia Astenopija, smetnje od strane očiju pri radu na blizinu. Javlja se u vidu bolova u očima, glavobolje, suženja, diplopije, zamaglenja slova i dr.; a. accomodativa, a. usljed naprezanja akomodacije; a. conjuctivalis, u slučaju hroničnog blefarokonjunktivitisa; a. muscularis, a. usljed naprezanja spoljnih mišića oka; a. nervosa, kada je uzrok van oka.  
Asthenospermia Astenospermija, smanjena vitalnost spermatozoida.  
Asthma Astma, zaptivanje, zagušivanje, gušenje; a. bronchiale, oboljenje u kojem se javljaju napadi otežanog disanja usljed grča bronhija; naročito je otežan izdisaj. A. je često alergijska pojava u senzibilisanih osoba; a. brusača, intersticijalna pneumonija koja sej avlja poslije uzisanja finih čestica koje se oslobađaju pri brušenju ćelika itd.; a cardiale, srčana astma, napadi gušenja prouzrokovati insuficijencijom lijeve srčane komore. V. pollinosis; a. mlinara, stanje pluća u mlinara prouzrokovano udisanjem prašine brašna; a. usljed pamučne prašine, javlja se u radnika u industriji pamuka kao posljedica udisanja pamučne prašine; a. usljed prašine, oblik astme izazvan udisanjem prašine u stanovima, na ulicama ili u trgovini. Dječja astma sreće se u alergične djece; takva djeca su punačka, često s egzemom na koži. Dotad zdravo dijete počne iznenada da kašlje, krči mu u grudima, diše teško kao da se guši. Najčešće nema povišenu temperaturu. Takvo stanje traje duže ili kraće vrijeme, u navratima. U akutnom napadu obratiti se ljekaru. Boravak na moru za takvu djecu je voema koristan. Ako se astma javi u ranom djetinjstvu, u najvećem broju slučajeva gubi se nakon 6-8 godina.  
Astigmatismus Astigmatizam, poremećaj prelomne moći oka koji nastaje usljed nepravilne krivine rožnjače, rjeđe sočiva. Zraci koji dospjevaju u oko ne stiču se u jednoj tački na mrežnjači, već su u vidu crte, kruga ili elipse. Posljedica toga je nejasan vid. Postoje: a. compositus, oba meridijana prelamaju na isti način, ali različito jako: a. irregularis, prelamanje zrakova vrši se bez pravila (npr. u slučaju zamućenja u rožnjači); a. mixtus, u jednom eridijanu miopija, u drugom hipermetropija. Ispitivanje a. vrši se objektivnim metodama: Placidovim keratoskopom, oftalmometrom i skijaskopijom. Korekcija pravilnog a. vrši se cilindričnim staklima, a nepravilnog samo kontaktnim staklima; a. regularis, prelamanje zrakova odvija se po izvjesnim pravilima, tako da svaki meridijan prelama pravilno, ali drugačije od ostalih meridijana rožnjače. Pri tome meridijan koji prelama najače stoji upravo na meridijan koji prelama najslabije; a. simplex, u jednom meridijanu prelamanje je normalno, a u drugom miopno ili hipermetropno.  
Astma V- asthma.  
Astma-cigarete V. antiastmatičke cigarete  
Astmatička kriza V. crisis  
Astroblastoma Astroblastom, rjeđi, relativno maligni moždani tumor sastavljen od nedovoljno diferentovanih neuroglijskih ćelija, astroblasta. Pojavljuje se u moždanim hemisferama.  
Astrocyt Astrocit, zvjezdana ćelija, A. imaju mnogobrojne produžetke, kraće ili duže (kratkokrake ili dugokrake zvjezdaste ćelije). Sin. gliocit.  
Astrocytoma Astrocitom, relativno beingni moždani tumor koji od jasno ograničen i sastavljen od zvjezdastih neuroglijskih ćelija, astrocita; a. cerebellare, cerebelarni astrocitom, neobično čvrst tumor s pojavom šupljina (cista).  
Astwoodov test V. test