... Rječnik | Cito- | V. cyto-. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Cito- V. cyto-  
Citocentar V. centrosom  
Citodijagnostika Metoda utvrđivanja prisustva ili odsustva određenih ćelija, npr. u pregledanoj tečnosti (npr. u pleuralnom eksudatu ili u cerebrospinalnoj tečnosti) ili u sadržaju (npr. u razmazu vaginalnog sadržaja) u cilju određivanja prirode nekog oboljenja.  
Citofiziologia V. cytophysiologia  
Citogenetika Dio genetike koji ispituje citološko stanje i promjene genoma, i genetičku strukturu hromosoma i njene promjene. Na taj način objašnjavaju se mnog pojave slijeđa. Pored toga, citogenetika pomaže i u primjeni genetike u praksi. V. genetika, genom, mejoza, poliploid, hromosom.  
Citohromoksidaza Ferment koji oksidiše citohrome, tj. derivate hemina.  
Citokineza Deoba citoplazme za vrijeme mitoze. V. mitoza.  
Citolizini (lizini), antitijela koja uz prisustvo komplementa specifično liziraju ćelije. Lizini koji liziraju bakterije nazivaju se bakteriolizini, a oni koji liziraju eritrocite nazivaju se hemolizini.  
Citologija V. cytologia  
Citomorfoza Pod ovim izrazom porazumjeva se skup varijacija u toku razmnožavanja bakterije, koje se odnose na morfologiju i fiziologiju bakterijske ćelije.  
Citoplazamtičko nasljeđe V. gen  
Citoplazma Vrlo složen organizovan sistem koji s jedrom čini jedinstvenu cjelinu ćelije, sjedište biohemijskih pojava i nosilac svih odlika života. Sastoji se od membrana (30-40 A), kesica (vezikula) ili cisterni (1.000-2.000 A) i riboproteinskih čestica, granula ili ribozoma (100-150 A) raspoređenih slobodno u osnovnoj hijaloplazmi ili vezanih za membrane. Cjelokupnost te strukture nazvana je endoplazmični retikulum.  
Citoplazmični organoidi V. organoidi  
Citoskopija Cystoscopia, pregled mokraćne bešike cistoskopom pošto se iz bešike odstrani sve što daje zamućenje mokraće (krv, gnoj). Ovo se postiže ispiranjem bešike i njenim ispunjavanjem bistrim, bezbojnim antiseptičkim rastvorom. V. endoskopija.  
Citosom Citoplazmični dio ćelije. V. citoplazma.  

1 2