... Rječnik | Oslerova bolest | urođena sklonost razvoju mali... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Oslerova bolest urođena sklonost razvoju malih telangiektacija na obrazima, nosu, vrhovima prstiju, sluznici iz kojih može da nastupi krvavljenje. Sin. telangiectasia heraditaria haemorhagica. V. endocarditis;  
Oslerova bolest V. bolest  
Oslerovi čvorići Sitni, bolni čvorići na jagodicama prstiju, koji se javljaju u toku subakutnog bakterijskog endokarditisa.  
Oslo-doručak Doručak za školsku djecu koji se sastoji od 1/3 litra punomasnog mlijeka, 1 dvopeka od crnog pšeničnog brašna premazanog sa 30 g maslaca ili vitaminizovanog margarina, kozjeg sira (misosta) po volji, pola mandarine, pomoradže, jabuke ili sirove mrkve, prema sezoni.  
Osmica (hir.) način namotavanja povjeske, u kome se namoti zavoja ukrštaju u obliku broj 8. V. spica.  
Osmium Os, element, metal, pripada grupi platinskih metala.  
Osmoreceptori Specijalne ganglijske ćelije prednjeg dijela hipotalamusa smještene u supraoptičkim jedrima, koje reaguju na promjene koncentracije ekstracelularne tečnosti. Smatra se da ove ćelije sadrže prostore ispunjene ekstracelularnom tečnošću i da od njih stalno odlaze impulsi koji djeluju na zadnji režanj hipofize koji izlučuje antidiuretički hormon. Kada se koncentracija ekstracelularne tečnosti snizi, voda ulazi u ove ćelije i dolazi do smanjivanja broja impulsa za neurohipofizu; nasuprot tome kada se osmolarnost ekstracelularne tečnosti poveća, voda iz osmoreceptora izlazi i broj impulsa za neurohipofizu se povećava.  
Osmotski Koji se odnosi na osmozu. V. osmoza; o. pritisak.  
Osmoza Vrši se usljed težnje za izjednačenjem koncentracija dva rastvora koji su različite koncentracije a razdvojena su međusobno polupropustljivom opnom. Ovo izjednačenje vrši se prolaskom rastvarača, npr. vode, kroz polupropustljivu opnu, i to od rastvora slabije koncentracije ka rastvoru jače koncentracije.  
Osovina vida V. visus  
Osovinski krak V. cylindraxis  
Ospa V. exanthema  
Ospice V. morbilli  
Osrčnica V. epicardium  
Ossa metacarpi Kosti doručja, pet kostiju drugog tipa, nalaze se između ručja, tj, korjena šake, i korjena prstiju. V. metacarpus.  

1 2 3 4 5 7