... Rječnik | Vena | Dovodnica, plava žila, krvni ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vena Dovodnica, plava žila, krvni sud koji dovodi krv u srce. Sastoji se od tri omotača, raznovrsno sagrađena, prema mjestu i organu. Unutrašnji omotač (tunica intima) sastoji se od endotela koji nalaže na osnovnu opnu. U njoj se nalaze spljoštena elastična vlakna (elastica intimae). U izvjesnih vena nalaze se i snopovi glatkih mišićnih ćelija. Intima stvara mjestimično duplikature- parne zaliske, koji sprečavaju povratak krvi u suprotnom pravcu. Srednji omotač (tunica media) sastoji se od vezivne osnove, u kojoj se nalaze mreža elastičnih vlakana i snopovi glatkomišićnih ćelija. Mišići su kružni, uzdužni i spiralni. Spoljašni omotač (tunica adventitia) sagrađen je od rastresitog vezivnog tkiva, s uzdužno raspoređenim elastičnim vlaknima, kojima je sud pripet za okolne organe. Neke v. sadrže i snopove mišića u spoljašnjem omotaču. Velike v. imaju i svoje krvne sudove (vasa vasorum), koji ishranjuju njihov zid; v. cava, šuplja vena, gornja (v.c. superior) i donja (v. c. inferior), dvije velike vene koje dovode u desnu pretkomoru srca cjelokupnu vensku krv. V. c. s. nalazi se u grudnoj duplji desno od luka aorte, njome dolazi sva venska krv glave, vrata, grudi i ruku. V. c. i. nalazi se u trbušnoj duplji desno od kičmenog stuba, prolazi kroz prečagu i uliva se u desnu pretkomoru. Njome dolzi venska krv nogu i trbušnih organa, dijelom preko v. portae; v. portae, vena koja postaje na zadnjoj strani pankreasa od slezinske, gornje i donje crijevne vene. Penje se desno, ulazi u jetru, gdje se rasipa u kapilare, a iz tih kapilara obrazuju se jetrine vene koje se ulivaju u donju šuplju venu. V.p. dovodi iz digestivnog trakta u jetru na dalju preradu šećere, masti i proteine;vv.pulmonales, plućne vene, dvije desne i dvije lijeve, izlaze iz hilusa pluća i završavaju se u lijevoj pretkomori. One postaju iz plućnih kapilara i dovode srcu arterijsku krv.  
Venenosus Venenozan, otrovan.  
Venenum Otrov.  
Veneričan Što nastaje ili se prenosi polnim odnosom, npr., venerička bolest (gonoreja, sifilis i dr.).  
Veneričke bolest venericna bolest, venericne bolesti, polne bolesti: prenose se najčešće polnim odnosom, ali sem ogu prenijeti i ekstragenitalnim putem. To su syphilis (lues venerea), sifilis, ulcus mole, meki šankr, gonorrhoea (blennorrhagia), gonoreja, kapavac, triper i četvrta polna bolest (poradentitis, morbus Nicolas-Favre);  
Veneričke bolesti V. bolest  
Venerin brežuljak V. mons pubis  
Venerolog Ljekar specijalist za veneričke bolesti.  
Venerologia Venerologija, grana medicine koja se bavi proučavanjem polnih bolesti. Sastoji se od dva dijela: stručnog (dijagnostika i liječenje) i socijalnomedicinskog (socijalni uzroci postajanja i širenja polnih bolesti, mjere za njihovo suzbijanje).  
Venerophobia Venerofobija, bolestan strah od veneričkih bolesti. V. phobia, neurosis.  
Venila (fr. veinule), (1) sterilna epruveta koja automatski aspiriše krv iz vene i tečnosti iz tjelesnih šupljina; (2) ampula sa serumom pod povišenim pritiskom i s montiranom iglom za davanje injekcija bez brizgalice.  
Venografija V. phlebographia  
Venogram V. phlebogram  
Venski pritisak V. pulsus  
Venter Trbuh, v. abdomen.  

1 2