... Rječnik | Vesica | Vezika, bešika, mjehur, kesa,... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vesica Vezika, bešika, mjehur, kesa, npr. vesica fellea, žućna kesica; v. fellea, žučna bešika, kesica pripeta na donjoj strani jetre, u koju se sliva žuć iz žučnih kanala jetre. Sastoji se od nabrane sluznice čije je krzno obloženo visokim prizmatičkim epitelom. Ispod nje je mišični omotač sastavljen od tankih slojeva kružnih i uzdužnih mišića, a spolja je vezivni omotač kojim je pripeta za jetru. Na slobodnoj površini presvučena je serozom; v. urinaria, mokraćna bešika, mjehur, kesast organ koji se nalazi iza preponske simfize, kapaciteta oko 350 ml. U njoj se završavaju dva mokraćovoda, a iz nje polazi mokraćna cijev. Sastoji se od sluznice, naborane u prazne bešike i u starijih osoba, zatim iz mišičnog sloja, koji svojom kontrakcijom prazni bešiku, i vezivnog omotača, koji je samo djelimično pokriven peritoneumom.  
Vesicantia (remedia), vezikancije, lijekovi koji na koži izazivaju stvaranje manjih ili većih mjehurića ispunjenih tečnošću.  
Vesicopustula Vezikopustula, v. pustula.  
Vesicula Vezikula, kesica, mjehurić, (derm.) šuple uzdignuće epiderma ispunjeno na početku bistrom prozračnom tečnošću koja se docnije može zamutiti, najčešće veličine čiodine glave, nastaje uslijed edema ili degeneracije ćelija epiderma.  
Vesicula seminalis Sjemena kesica, organ ispod mokraćne bešike, luči alkalnu sluz, loja ulazi u sastav sjemene tečnosti i izaziva pokrete spermatozoida. Njen izvodni kanal spaja se sa završnim dijelom sjemenovoda i obrazuje briznik.  
Vesicularis Vezikularan, (1) koji se sastoji od vezikula (mjehurića); (2) koji se odnosi na vezikule, koji je u vezi s vezikulama, npr. vezikularno disanje, disanje koje se čuje pri auskultaciji nad normalnim plućima uslijed prodiranja vazduha u plućne mjehuriće (vezikule).  
Vesiculosus Vezikulozan, mjehurićast.  
Vestibularis Vestibularni, tremni, koji je u vezi s tremom unutrašnjeg uha, npr. nervus v., vestibularni živac.  
Vestibularni aparat Analizator za određivanje položaja tijela i pravca kretanja. Receptorni dio smješten je u unutrašnjem uhu i predstavljen specifičnim ćelijama u ampulama polukružnih kanalića, utrikulusu i sakulusu.  
Vestibulum Predvorje ili trem, npr. v. nasi.  
Vestigium Rudimentan, nerazvijen dio koji je bio potpuno razvijen i koji je funkcionisao u toku embrionalnog razvoja nekog bića ili u njegovih filogenetskih predaka.