... Rječnik | Démarché a petits pas | (fr.) hod sitnim koracima («s... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Démarché a petits pas (fr.) hod sitnim koracima («sitno hodanje») u arteriosklerozi mozga.  
Dementia Demencija, slaboumnost stečena usljed duševnih oboljenja za razliku od urođene (v. oligophrenia). Sastoji se u gubitku moći shvatanja, rasuđivanja, uviđanja bitnog i odnosa među stvarima, ranije stečenog znanja i iskustava, asocijacija. Propadanje inteligencije. Često je prate razdražljivost, afektivna labilnost i gubitak inicijative. Po prirodi može biti organska i shizofena (v. shizophrenia). Po obliku može biti potpuna – globalna i lakunarna, kada su izvjesne funkcije oštećene i uništene, a druge očuvane. Javlja se u progresivnoj paralzi, arteriosklerozi, epilepsiji, starenju, lakoholizmu; ekspanzivna d., ekspanizvno ludilo, duševna bolest sa sumanutim idejama veličine. Oboljeli uobražava da je najzdraviji, najsposobniji, naljepši, najbogatiji, da je bog, svedržitelj, da je visokog porijekla i da rasplaže nadprirodnim moćima; d. praecox, v. schizophrenia; d. senilis, senilna demencija, staračka ishlapelost, duševna bolest koja se javlja u dubokoj starosti u onih koji za to imaju familijarnu sklonost. Glavni znaci: poremećaj pamćenja (naročito za skoru prošlost), gubitak interesa za sve drugo što nije zadovoljavanje čula i nagona, teškoća shvatanja, labilnost, raspoloženja, pojačana povodljivost.  
Demineralizacija Osiromašenje organizma u neorganskim solima, naročito kostiju; d. zuba, gubljenje mineralnih sastojaka, dekalcifikacija anorganskih dijelova zuba čije se posljedice na gleđi vide kao bijele mrlje. To je već početak karijesa.  
Demodex, folliculorum Pregalj koji saprofitira u folkulima dlaka.  
Demonstracija (med.) prikazivanje, npr. nekih bolesnika, preparata ili opita.  
Demonstrator Lice koje prikazuje, obično student, specijalno angažovan na nekoj klinici ili institucu za pomoć u vježbama sa studentima.  
Demonstrovati Pokazati, prikazati.  
Denaturisanje (1) radnja kojom se mijenjaju osobine neke materije tako da ona gubi osobine koje ima u prirodnom stnju, npr. denturisanje bjelančevine; (2) radnja kojom se neka materija čini neupotrebljivom za hranu ili piće dodatkom nekih drugih materija koje ne smetaju da se prvobitna materija može upotrijebiti za određene svrhe u industriji. Npr., denaturisanje alkohola.  
Dendriti Citoplazmični produžeci živčanih ćelija koji se račvaju i različite su debljine. V. neurit, cylindraxis.  
Dengua Denga, zarazno oboljenje izazvano nepoznatim uzročnikom (virusom) koji prenosi mušica Stegomya calopus. Bolest se javlja obično u vidu epidemije za vrijeme toplih mjeseci. Glavni znaci bolesti; visoka temperatura, bolovi u skoro svim zglobovima i mišićima, po koži ospa različitog karaktera. Oboljenje traje oko 7 dana, ostavljajući još dugo u bolesnika osjećaj nemoći. Javlja se i u našim krajevima, po pojavama liči na Papatačijevu groznicu, ali ima teži i duži tok.  
Denitrifikacija Sposobbnost bakterija da nitrate redukuju u nitrite, a neke među njima mogu dalje da redukuju nitrite u NH3, NO, sve do N2.  
Dens Zub, organ za žvatanje, koji učestvuje i pri pravilnoj fonaciji. Dio usađen u jamicu zubnog nastavka vilice zove se korijen zuba (radix dentis) na čijem se vrhu nalazi otvor kroz koji prolaze krvni sudovi i nervi u unutrašnjost korjena i krunice zuba (foramen apicale dentis), dio pokriven sluznicom desni jeste vrat zuba (colum dentis), slobodni dio zuba (corona densti); (cavum dentis) ispunjena je zubnom pulpom ili srži. Najveći dio zuba gradi dentin (substantia ebernea), zatim zubna gleđ (substantia adamantina), koja pokriva krunicu zuba, i zubni cement (substantia ossea), koja pokriva korijen zuba; d. caninus, očnjak, ima ih 4; d. decidui (s. lactei) – mliječni zubi, nestalni zubi u djeteta, njih 20 na broju, zamjenjuju se stalnim zubima između 6-12 godine života. U odrasloga obično postoje 32 zuba; d. incisivus, sjekutić, ima ih 8; d. molaris, kutnjak (12); d. premolaris, pretkutnjak (8); d. sapientiae, umnjak je naziv za posljednji, treći kutnjak koji izbija oko 20. godine života.  
Dentalis Dentalni, zubni, što se odnosi na zube.  
Dentelle endometriale Čipkasti izgled materične sluznice u zečice 7 dana poslije parenja.  
Denticija Nicanje zuba. U čovjeka postoje dva perioda nicanja zuba. I d., nicanje mliječnih zuba između 6-20 mjeseci; II d. nicanje stalnih uuba počinje u šestoj godini a završava se oko 18. godine života; tzv. III d., ili d. senilis ne postoji. Dešava se da neki zaostali zub u vilici nikne naknadno u starijim godinama. Djeca rođena s jednim ili s više zuba su velika rijetkost.  

1 6 7 8 9 10 42