... Rječnik | Gas, rudnički | Mješavina gasova koja se stva... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Gas, rudnički Mješavina gasova koja se stvara u rudnicima pri ekplozijama metana ili prašine, a sadrži ugljen-dioksid i ugljen-monoksid. Pri miniranju pored ovih stvaraju se još i vrlo otrovni nitrozni gasovi.  
Gaserov divertikul V. diverticulum  
Gasificatio Gazifikacija.  
Gasna flegmona V. phlegmona  
Gasna gangrena V. gangraena  
Gasna maska Pribor koji služi za obezbjeđenje čistoće inspirisanog vazduha, odnosno njegovog oslobođavanja od gasovitih ingredijenata. To se može postići prethodnim prolaženjem spolnjeg vazduha kroz hemijski aktivne supstancije, koje vezuju i zadržavaju škodljive gasove ili pare, ili upotrebom tzv. cjevastih maski, koje nemaju uređaj za filtriranje, već dugu cijev kojom se čisti vazduh dovodi iz nezagađene sredine (s daljine od 20 i više metara). Danas obrazina nije već obavezni dio maske. Ako postoji filtar, on se odabira tako da služi za vezivanje samo određenih gasova i para. Njegove filtracione sposobnosti su vremenski ograničene. Ako se o tome ne vodi računa, može doći do teških trovanja. Pored zrnaca aktivnog uglja, diatomita i kalijum-permanganata koriste se, već prema osobini profesionalne volatilne nokse od koje se želimo zaštititi, i mnoga druga hemijska jedinjenja, o čemu se govori u uputstvu za pravilno korištenje svake maske. Nepridržavanje toga uputstva može izazvati više štete no koristi. U posljednje virjeme, naročito za zaštitu od jako toksičnih volatilnih mateirja, koriste se tzv. izolirajući pribori (neki ih nazivaju, po firmi koja ih proizvodi, Draegerovim), koji pored obrazine i kratkog crijeva imaju i boce s kiseonikom i ventile koji regulišu povoljno proticanje O2 i vezivanje ekspiriranog CO2 i vlage.  
Gasni edem V. gangraena  
Gasni vučac V. v gangraena  
Gasovi Materije slične vazduhu u kojima su molekuli odvojeni jedan od drugog i zbog toga se slobodo kreću; indiferentni g., gasovi koji nisu direktno škodljivi, ali čijim se udisanjem živi organizam ne bi mogao održati zbog nedostatka kiseonika (npr. azot); nitrozni g., smjesa azotnih okisa iz kojih u prisustvu vlage nastaju azotasta kiselina i azotna kiselina. N. g. spadaju među najotrovnije g. Podnošljiva granica iznosi oko 0,1 mg na litar vazduha. Stvaraju se pri proizvodnji azotne kiseline, nitroceluloze i nitroglicerina, pri samogorjevanju celuloida, u industriji plemenitih metala, pri sagorjevanju dinamita i pri ekplozijama. Pri udisanju letalnih i subletalnih doza dolazi do intenzivnog nadraženja organa za disanje. Poslije kratkog vremena nastupi latentni stadijum bez simptoma, koji traje 6-8 časova, a zatim se razvija teški akutni edem pluća sa svima posljedicama; plemeniti g., intertni gasovi, gasoviti elementi koji se odlikuju time što su u hemijskom pogledu indiferentni. To su helijum, neon, argon, kripton, ksenom i niton (radon).  
Gasserov ganglion V. ganglion  
Gaster Želudac, prošireni dio kanala za varenje, na kome se razlikuju: prednja strana, zadnja strana, lijeva ivica ili velika krivina (curvatura major), desna ivica ili mala krivina (c. minor), gornji ili ulazni otvor (cardia) i donji otvor (pylorus). Želudac ima uspravni i horizontalni dio. Na uspravnom dijelu razlikuju se: gornji dio (svod želuca) i tijelo želuca. Na horizontalnom dijelu razliku se: desni prošireni dio, zvani pilurusni trijem (antrum), i lijevi, suženi dio, pilorusni kanal. Zid želuca je sastavljen od četiri sloja:spolja, serozni sloj (peritoneum), zadnji sloj glatkih mišićnih ćelija, poređanih u snažne uzdužne, kružne i kose snopove, dalje podsluznički sloj, i sluznica sa mnogobrojnim cjevastim žlijezdama koje učestvuju u stvaranju sastojaka želudačnog soka (pepsin, himozin i hlorovodonična kiselina itd.). Pod dejstvom želudačnog soka bjelančevine se razgrađuju do albomoza i peptona. Sin. ventriculus; hipotoničan ž., rendgenski izgled želuca koji je zbog smanjenog tonusa u sredini korpusa uži nego u predjelu forniksa i antruma, zbog čega liči na uspravno postavljenu piskotu.  
Gastralgia Gastralgija, bolovi u predjelu želuca.  
Gastrectasia Gastrektazija, proširenje želuca.  
Gastrička groznica V. febris  
Gastrička tubaža V. tubaža  

1 2 3