... Rječnik | Hormonski prag | Minimalan prag uspješnog dejs... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Hormonski prag Minimalan prag uspješnog dejstva: punu seksualnu funkciju može da obezbjedi i sasvim mala količina sjemeničkog tkiva (zakon „sve ili ništa“).  
Horner-Claude Bernardov sindrom V. syndroma  
Hornerov sindrom V. syndroma  
Hortenova bolest V. syndroma  
Hortenova bolest V. arteritis temporalis  
Hospitalizovati Smjestiti bolesnika u bolnicu ili koju drugu ustanovu za liječenje.  
Hotontotske kecelje Pretjerano uvećanje malih usnica ženskog polnog organa (mikronimfija) njihovim vještačkim istezanjem do te mjere da čine sitndi zastor (velamen vulvae). Sreće se naročito u Hotentotkinja.  
Houstonovi mišići Mišićna vlakna na leđnoj strani muškog uda koja vrši kompresiju korjenova kavernoznih tijela.  
Howard-Müllerove zone V. Grollmanova zona  
Howardov način vještačkog disanja V. disanje  
Howell-Jollyeva tjelašca Ostaci jedra u mladim eritrocitima periferne krvi. Ova se pojava zapaža pri suviše brzom obnavljanju krvi; poslije obilnih krvavljenja, pri hemolitičkim krizama i poslije vađenja slezene.  
Hramanje V. claudicatio  
Hrana Raznovrsne namirnice za život, životinjskog ili biljnog porijekla, koje se sastoje od različitih hranila, hranljivih materija, obično pripremljene na određeni način kao jela. Hranljive materije mogu se podijeliti na dvije grupe: na nosioce energije i gradivne mateirje i na zaštitne supstancije. U prvoj su grupi proteini, masti, ugljeni hidrati, soli i voda, a u drugoj vitamini. Pri ocjenjivanju hranljive vrijednosti neke namirnice za život obraća se pažnja ne samo na njenu energetsku vrijednost nego i na njen sadržaj zaštitnih materija; biljna h., hrana koja se sastoji isključivo od žita, povrća i voća; kalorijska vrijednost h., vrijednost pojedinih hranljivih materija s obzirom na količinu energije koju proizvode K.v.h. određuje se u kalorimetru na osnovu toplote koju hranljive materije stvaraju prilikom sagorjevanja. Masti i ugljeni hidrati sagorejvaju i u kalorimetru i u organizmu do istih krajnjih produkata (CO2 i H2O). 1 g masti daje 9,3 kalorije, a 1 g ugljenih hidrata 4,1 kaloriju. Bjelančevine, naprotiv, ne sagorjevaju u organizmu do svojih kranjih produkata (CO2 H2O i N), kao što se to odigrava u kalorimetru, nego oskidacija azota ide samo do ureje i mokraćne kiseline. Stoga 1 g bjelančevine daje u kalorimetru 5,7 kalorija, a u organizmu za 25% manje, tj. samo 4,1 kaloriju. Energija koja se stvara u organizmu kao posljedica sagorjevanja hranljivih materija izražava se kalorijama; svarljivost h. Lako stvarljivom hranom smatra se ona hrana koja i u većoj količini ne opterećuje osjetno organe za varenje. Teško svarljiva hrana zadržava se u želucu od 3 do 5 časova, ali i do 9 časova, a lako svarljiva hrana napušta želudac već poslije jednog do najviše 3 sata.  
Hranjenje V. alimentatio  
Hranljive klizme V. clysma  

1 36 37 38 39 40 52