... Rječnik | Induratio | Induracija, očvrsnuće izvjes... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Induratio Induracija, očvrsnuće izvjesnog tkiva ili organa usljed prorastanja vezivnim tkivom; i. plastica penis, plastičko otvrdnuće penisa, posljedično zakrećavanju arterija, pak i u mlađih osoba. Očvršćenje se palpiara pod kožom na dorzalnoj strani penisa kao čvrsta traka. Pri erekciji dolazi do iskrivljenja uda na jednu stranu.  
Indurativus Indurativan, koji dovodi do otvrdnjavanja nekog tkiva ili organa.  
Industrijska higijena V. higijena  
Industrijska medicina V. medicina  
Industrijske ozljede Industrijske ozlijede zavise od čitavog niza faktora koji mogu djelovati za vrijeme rada ili poticati iz uslova života uopšte. Faktori koji najčešće djeluju u toku rada mogu se grupisati na sljedeći način; a) oni koji potiču od organizatora posla; b) koji proizlaze iz psihičkih i fizičkih osobina ličnosti koja se povređuje (inteligencija, motivacija, stanje čula, neurotičke i psihopatske crte, epilepsija, inskopalna stanja i dr.); c) mikroklimatski faktori (temperatura, vlaga, strujanje vazduha i sl.); d) buka, potresanje, prašina, toksični gasovi, isparenja i sl.; e) neslaganje u samoj zadnjoj grupi (timu u kome se radi) bilo zbog insuficijencije pojedinih radnika ili neposrednih rukovodilaca; f) umor i premor su česti uzroci povređivanja, ali ovi mogu poticati ne samo zbog uslova rada u preduzeću već i zbog faktora koji djeluju van ovoga. U ovou drugu grupu faktora spadaju; a) nepovoljni uslovi stanovanja, b) insuficijentna ishrana, bilo da utiče na umor i premor, bilo da favorizuje oboljenja koja asteniziraju organizam i potpomažu povređivanje; c) nepovoljni interpersonalni odnosi u porodici i društvu uopšte; d) prekovremeni rad (rad u poljoprivredi, kod privatnika, premaranju pri putovanju isl.); e) zloupotreba vremena određenog za odmor (alkoholizam i dr.) Najčešće je u pitanju kombinacija nekoliko naznačenih faktora koji nisu vidni na prvi pogled i koje treba strpljivo istraživati. Prevencija traumatizma zasniva se prvenstveno u suzbijanju tih faktora, na zdravstvenom prosvjećivanju, u instruktaži neposrednih rukovodilaca i saradnji fabričkih ljekara s radnicima, poslovođama, inženjerima i tehničarima, porodicama radnika i društvenim organizacijama u preduzeću i van ovoga.  
Industrijski higijeničar V. higijeničar  
Industrijski traumatizam V. traumatizam  
Indux-crepitatio V. crepitatio  
Inertio Inercija, neaktivnost; nesposobnost da se neko spontano kreće.  
Inervacija (1) oživčavanje, snabdjevenost nekog dijela tijela perifernim živcima; (2) prenos impulsa iz centralnog nervnog sistema putem nerava na pojedine organe.  
Inf. (farm.) skrać. za infunde i infusum; (anat.) skrać. za inferiror, donji.  
Infanticidium Čedomorstvo, ubistvo novorođenčeta od strane sopstvene majke za vrijeme prođaja ili uskoro poslije njega.  
Infantilis Infantilan, dječiji, koji se odnosi na dijete ili na djetinjstvo.  
Infantilismus Infantilizam, postojanje dječijih odlika u odraslo doba. Izražava se duševnom i seksualnom nerazvijenošću, a često i patuljastim rastom; distireoidni i., i. usljed nedovoljne funkcije štitaste žlijezde; hepartički i., i. udružen sa cirozom jetre; hipofizni i., i. usljed nedovoljne funkcije prednjeg režnja hipofize; idiopatski i., i. nepoznatog uzroka; parcijalni i., stanje nastalo usljed prekida razvoja nekog dijela organizma ili nekog tkiva; renalni i., v. osteodystrophia renalis; toksički i., i. usljed dejstva toksina nastalih u oboljelom crijevu.  
Infarctus Infarkt, ograničena nekroza dijela organa nastala usljed lokalnog prestanka priticanja krvi, što je posljedica zapušenja zjapa arterije koja snabdjeva taj dio organa (trombusom, embolusom, pritiskom patoloških tvorevina u zidu arterije itd.); i. anaemicus, anemijski infarkt, bijeli i., bjeličasto ili žućkasto konusno ili četvorougaono ognjište, sreće se u srcu, bubregu i slezini; i. asepticus, aseptički infarkt, organičena čista nekroza tkiva u koje nisu prodrle bakterije; i. cerebri, v. encephalomalacia; i. cordis, infarkt srca, nastaje najčešće usljed tromboze aterosklerotičnih srčanih arterija, i to većinom u zidu lijeve komore. Usljed autolize nekrotično ognjište postaje mekše te se na mjestu infarkta može stvoriti aneurizma srca (nneurysma cordis) ili može doći do rupture srca (ruptura cordis). Klinički i.c. ispoljava se jakim bolom u predjelu srca, znacima kolapsa, ponekad nadraženjem na povraćanje i dr.; i. haemorrhagicus, hemoragijski infarkt, crijevni infarkt, crveno, hemoragično, konusno ognjište koje se nalazi u plućima; Laënnecov i., i. u crijevima i u bubregu; i. pulmonis, plućni infarkt, obično postaje zapušenjem grane plućne arterije trombusnim embolusom koji potiče iz venskog sistema. Simptomi su nagli probadi u plućima, iskašljavanje krvi, ograničeno pleuralno trenje, laka žutica. U težim slučajevima nastaje plućni edem, što se može završiti smrću; i. septicus, septički infarkt, nastaje u slučaju kad embolus koji potiče iz septičkog ognjišta sadrži i bakterije, koje poslije stvaranja infarkta izazivaju sekundarne promjene zapaljenja (gnojnog ili truležnog); i. uraticus, uratički infarkt, taloženje soli mokraćne kiseline u sabirnim kanalićima bubrega (javlja se najčešće u novorođenčadi).  

1 11 12 13 14 15 34