... Rječnik | Impregnatio | Impregnacija; (embr.) prodiran... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Impregnatio Impregnacija; (embr.) prodiranje spermatozoida u jaje; (hist.) metod za izučavanje građe tkiva pomoću taloženja nerastvorljivih metalnih soli (najčešće srebra i hroma).  
Impremeabilis Impermeabilan, nepropustljiv.  
Impressio (1) udubljenje, npr. i. digitata, udubljenje na unutrašnoj površini svoda lubanje koje odgovarak onveksitetu moždane vijuge; (2) (psih.) impresija, utisak, uticaj nekog objekta na neku osobu koja ga zapaža ili anlizuje.  
Impuls Podstrek; proces depolarizacije površinskog sloja (mišićnog ili nervnog vlakna); proces elektro-negativnosti; posljedica razdraženja koje se prenosi nervnim vlaknima u neki efektor (u mišićima i žljezdama).  
Impulsivan Koji djeluje pod uticajem neodoljive sile ili nagona, a ne razumne volje.  
Impulsivna radnja (psih.) radnja koja se obavlja bez ikakvog kočenja ili kontrole. Predstavlja čisti poremećaj volje bez učešća mišljenja. Javlja se u mladih postencefalitičara, u raznim psihozama, a i u psihopata. V. poriomania, kleptomania, pyromania, encephalitis.  
Imun V. immunis  
Imunitet Specifična otpornost život organizma prema uzročnicima zaraznih bolesti, koja se zasniva na prisustvu antijela; može biti aktivni i pasivni; aktivni i. nastaje ako u organizam dospije uzročnik koji ga nadržai na aktivnu produkciju antijela. On može biti prirodno stečen aktivan imunitet, koji se ostvaruje poslije prirodnih infekcija, i vještački stečen aktivan imunitet, koji nastaje poslije vještačkog unošenja antigena (vakcina); pasivni i. može biti prirodno stečen, koji se stiče za vrijeme intrauterinog života (fetus dobije prkeo majčine krvi i antitijela), i vještački stečen, koji se stiče poslije vještačkog unošenja imunskih seruma (gotovih antitijela); infektivni i. ili preimunicija, vrsta imuniteta prema superinfekciji, koji traje dok se uzročnici nalaze u organizmu (tuberkuloza i sifilis).  
Imunizacija (1) postupak kojim se u organizmu stvara imunitet, (2) nastajanje imuniteta. V. imunitet.  
Imunobiologija Oblast biologije koja e bavi izučavanjem onih supstancija i reakcija koje igraju ulogu u stvaranju imuniteta.  
Imunodijagnostika Dijagnostički metod koji koristi razne imunoreakcije u svrhu postavljanja dijagnoze oboljenja (većinom zaraznih). I. se služi reakcijama in vivo (npr. kožne reakcije pri tuberkulozi, pri raznim alergijskim oboljenjima i dr.) i reakcijama in vitro (Widalova, Wassermannova, Weil-Felixova i dr.).  
Imunofluorescencija Služi za otkrivanje specifičnih antigen-antitijela i široko se primjenjuje usvim domenima imunologije. Osniva se na mogućnostim da se globulinska antitijela «markiraju» fluor-hromima zadržavajući svoja imunogena svojstva.  
Imunogen Sposoban da izazove imunitet; npr. za antigene i vakcine koji, kada se primjene pravilno, stvaraju imunitet kaže se da su imunogeni.  
Imunohemija Nauka koja, pomoću metoda moderne biohemije, izučava pojave i probleme imuniteta, npr. hemijske osnove serološke specifičnosti, vkantitativne odnose reakcije antigen-antitijelo itd.  
Imunohemolizini V. haemolysin  

1 6 7 8 9 10 34