... Rječnik | Imun | V. immunis. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Imun V. immunis  
Imunitet Specifična otpornost život organizma prema uzročnicima zaraznih bolesti, koja se zasniva na prisustvu antijela; može biti aktivni i pasivni; aktivni i. nastaje ako u organizam dospije uzročnik koji ga nadržai na aktivnu produkciju antijela. On može biti prirodno stečen aktivan imunitet, koji se ostvaruje poslije prirodnih infekcija, i vještački stečen aktivan imunitet, koji nastaje poslije vještačkog unošenja antigena (vakcina); pasivni i. može biti prirodno stečen, koji se stiče za vrijeme intrauterinog života (fetus dobije prkeo majčine krvi i antitijela), i vještački stečen, koji se stiče poslije vještačkog unošenja imunskih seruma (gotovih antitijela); infektivni i. ili preimunicija, vrsta imuniteta prema superinfekciji, koji traje dok se uzročnici nalaze u organizmu (tuberkuloza i sifilis).  
Imunizacija (1) postupak kojim se u organizmu stvara imunitet, (2) nastajanje imuniteta. V. imunitet.  
Imunobiologija Oblast biologije koja e bavi izučavanjem onih supstancija i reakcija koje igraju ulogu u stvaranju imuniteta.  
Imunodijagnostika Dijagnostički metod koji koristi razne imunoreakcije u svrhu postavljanja dijagnoze oboljenja (većinom zaraznih). I. se služi reakcijama in vivo (npr. kožne reakcije pri tuberkulozi, pri raznim alergijskim oboljenjima i dr.) i reakcijama in vitro (Widalova, Wassermannova, Weil-Felixova i dr.).  
Imunofluorescencija Služi za otkrivanje specifičnih antigen-antitijela i široko se primjenjuje usvim domenima imunologije. Osniva se na mogućnostim da se globulinska antitijela «markiraju» fluor-hromima zadržavajući svoja imunogena svojstva.  
Imunogen Sposoban da izazove imunitet; npr. za antigene i vakcine koji, kada se primjene pravilno, stvaraju imunitet kaže se da su imunogeni.  
Imunohemija Nauka koja, pomoću metoda moderne biohemije, izučava pojave i probleme imuniteta, npr. hemijske osnove serološke specifičnosti, vkantitativne odnose reakcije antigen-antitijelo itd.  
Imunohemolizini V. haemolysin  
Imunologija Nauka koja se bavi izučavanjem imuniteta i bioloških pojava u vezi s njim. Metode klasične imunologije su eksperimentalno-biološke, serološke, hemijske i dr. V. imunitet, imunohemija.  
Imunoprofilaska Vještačko stvarnaje pasivnog ili aktivnog imuniteta u cilju zaštite od zaraznih bolesti.  
Imunopsonini V. bakteriotropini  
Imunotherapia V. therapia  
Imunski serumi ili antiserumi Serumi koji sadrže antitijela prema nekom određenom antigenu. Kako ti serumi služe za imunoterapiju odnosno seroterapiju, često se nazivaju i terapijski serumi. V. antiserumi.