... Rječnik | Klimat | Skup geografskih i atmosferski... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Klimat Skup geografskih i atmosferskih uslova u nekom mjestu, nekom predjelu ili čitavoj pokrajini i njihov odnos prema životu nastanjenih živih bića uopšte, pa i ljudskih bića posebno. Sin. klima; alpski k., v. visinski k.; kontinentalno-nizijski k, klimat mjeta na visini ispod 300 m. a najmanje na 50 km od morske obale. Odlikuje se visokim vazdušnim pritiskom, prilično stalnom temperaturom, većom vlažnošću, umjerenom svjetlošću i vjetrovima itd. Na tim osobinama osniva se njihovo umirujuće dejstvo. Takav je klimat, npr. Palića i nekih drugih banja; nizinski k., klimat mjesta u ravnici na 0-300 m nadmorske visine; ova mjesta nalaze se u kontinentalnom dijelu ili na primorju. V. kontinetalni k. i primorski k; planinski k., klimat planinskih mjesta koja se dijele na; slabovisinska (u podnožju planina), 300-600 m; srednjovisinska, 600-1.100 m; visinska 1.100-2.000 m. V. visinski k, srednjovisinski k; primorski k., klimat čije su glavne osobine; ujednačenost meteroloških uslova (relativno stalna temperatura vazduha, povećana atmosferska vlažnost, ostojanje naizmjeničnih vjetrova s kopna i s mora, visok atmosferski pritisak). Morski vazduh bogat je kiseonikom i ozonom. Svjetlost na moru je jaka i obilna (sporedna i neposredna). Među ovim osobinama ima i nadražajnih, podsticajnih i umirujućih elemenata. Ukratko, primorski k. podstiče organizam i jača zdravlje; sedativni k, klimat koji djeluje umirujuće na organizam, v. kontinentalno-nizinski k.; srednjo-visinski k., klimat planinskih mjesta na visini od 600 do 1.100 m koji ima osobine i efekte na organizam na sredini između visinskog i slabo visinskog i nizinskog k. On odgovara većem broju bolesnika. Njegovo dejstvo je da više snaži, ali da ne nadražuje. On se i bolje podnosi nego visinski k. To je k. mnogih sanatorijuma za plućnu tuberkulozu. V. subalpski k.; stimulantni k., klimat koji djeluje podsticajno na metabolizam i ia opšte toničko dejstvo na organizam, tj. jača tijelo. V. primorsk  
Klimatizacija Podešavanje (specijalnim uređajem) temperature i vlažnosti vazduha neke prostorije (bolesnikove sobe, operacione sale i dr.) po želji i po potrebi, nezavisno od spoljnih atmosferskih uslova, k. prostorija, vještačko regulisanje lokalnih klimatskih osobina u prostorijama i zgradama, prema higijenskim principima. Zadatak klimatizacije je popravljanje kvaliteta vazduha u pogledu njegovih fizičkih, hemijskih i mehaničkih osobina i stvaranje najpovoljnijih klimatskih uslova u radnim prostorijama i prostorijama uopšte. Pri tom se centralno regulišu pojedini meteorološki faktori u vazduhu u cilju njegovog optimalnog poboljšanja. Prema potrebama, vazduh se filtruje, suši ili ovlaži, zagrijava i rashlađuje. Ovako kondicionirani vazduh razvodi se zatim sistemom kanala po cijeloj zgradi.  
Klimatizam Pojam koji obuhvata niz pitanja (privrednih, tehničkih, medicinskih) koja se odnose na klimatska mjesta i njihov međusobni odnos.  
Klimatologija (medic., za razliku od geografske, poljoprivredne), grana medicine koja proučava elemente i osobine pojedinih klimata, određenih geografskih mjesta i analizuje njihovo dejstvo na zdrav i bolestan organizam.  
Klimatopatologija Dio medicinske klimatologije koji se bavi nepovoljnim (patogenim) dejstvima klime na čovječiji organizam.  
Klimatoterapija V. therapia  
Klimatske komore V. komora  
Klimatski šok V. šok  
Klimatsko mjesto Naziv za mjesto u dolini, u planini, na obali jezera ili mora s povoljnim i određenim klimatom, koje je izgrađeno i oporavak izvjesnih bolesnika. Pravo klimatsko mjesto je samo onda kada je u njemu ostvarena administrativno, komunalno-urbanistička, higijenska-zdravstvena i socijalna organizacija. Postoje dvije vrste klimatskih mjesta: specifična (sanatorijumi), za liječenje plućne tuberkuloze (Ozren, Surdulica, Knez-selo, Golnik i dr.) i kostne tuberkuloze (Kraljevica, Rovinj i dr.); i nespecifična, za liječenje ostalih hroničnih bolesti, funkcionih poremećaja i patoloških naklonosti.