... Rječnik | Lymph- | V. limf. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Lymph- V. limf  
Lympha Limfa, tečnost koja se nalazi u limfnim kapilarima i sudovima, a sastoji se iz limfne plazme (bistra bezbojna ili slabo žućkasta tečnost, slana ukusa) i bijelih krvnih zrnaca – limfocita.  
Lymphadenia Limfadenitis, zapaljenje limfnih žlijezda. Može biti izazvano raznim mikrobima, ponekad i uzročnicima tuberkuloze i sifilisa.  
Lymphadenoma Lifadenom, tumor limfne žlijezde sastavljen od limfocita. Sin. lymphoma.  
Lymphadenosis Lifadenoza, hipertrofija i bujanje limfocitnog tkiva koje u krvnoj slici najčešće prati ogromno povećanje broja limfocita. V. leuceaemia; l. aleucaemica, aleukemička limfadenoza, vrsta limfocitne leukemije pri kojoj u krvi ne postoji povećan broj leukocita nego samo znatno povećanje procenta ćelija limfocitne loze (limfociti i limfolbasti).  
Lymphaemia Limfemija, prisustvo u perifernoj krvi povećanog broja mladih i zrelih limfocita, a nekad i limfoblast. V. leucaemia.  
Lymphangiestasia Limfangiektazija, proširenje limfnih sudova, koje nastaje pod patološkim uslovima, npr. usljed zapušenja većeg limfnog suda.  
Lymphangioma Limfangiom, tumor koji se sastoji od proširenih limfnih sudova; l. carenosum je tumor sastavljen od velikih šupljina, obloženih endotelom i ispunjenih limfom. Često se kombinuju s hemangiomom, a pored šupljina može sadržati i veću količinu vezivnog tkiva, u kom slučaju postaje čvršći. Javlja se na koži i na raznim sluznicama (jezik, usne i dr.); l. simplex, pljosnati mali tumor kože ili sluznice.  
Lymphatismus Limfatizam; (1) limfatička konstitucija, (2) bolesno stanje nastalo usljed patološkog bujanja limfocitnog tkiva, a izražava se nepravilnim tjelesnim razvićem i smanjenom vitalnošću. Vrlo često praćeno autoimunskim pojavama u organizmu.  
Lymphocytosis Limfocitoza, porećanje broja limfocita u perifernoj krvi; apsolutna l, procentualno i apsolutno povećanje broja limfocita u perifernoj krvi (limfocitna leukemija); relativna l., procentualno povećanje broj limfocita u perifernoj krvi, bez apsolutnog povećanja njihovog broja pri agranulocitozi.  
Lymphoglandula Limfoglandula, lifni čvor ili limfna žlijezda, organ sastavljen od više limfnih mješkova i vezivnih tkiva uključen u tok limfnih sudova. Služi kao filtar limfe koja mu dolazi dovodnim limfnim sudovima i pređe bijela krvna zrnca limfnim sudovima koji izlaze iz žlijezde. Ona je klicište limfocita i monocita. Sin. lymphonodus.  
Lymphogranuloma Limfogranulom, prisustvo granulacionog tkiva u limfatičnom tkivu; l. benignum, Boeckov sarkoid, v. sarcoidosis; l. inguinale, oboljenje, najčešće veneričkog porijekla, izazvano procedljivim virusom. Češće je u muškaraca. Manifestuje se šankrom, koji često prođe nezapažen. Inkubacija 10-25 dana. Oboljenje se javlja u vidu adenitisa i periadenitisa koji dovode do fistulizacije i skleroze. Uvijek postoji i oboljenje žlijezda u karličnoj jami, ali ove ne fistuliziraju. Pored ingvinalne postoje i druge lokalizacije (aksilarna itd.) i manifestacije (Jersildov sindrom). Sin. poradenitis inguinalis, morbus Nicolar-Favre, četvrta venerička bolest; l. malignum. V. lymphogranulomatosis.  
Lymphogranulomatosis Limfogranulamatoza, maligno oboljenje limfopoeznog aparata koje se izražava postepenim i bezbolnim otokom limfnih čvorova u raznim predjelima tijela, često i otokom slezine, povišenom temperaturom, znojenjem i svrabom. U oboljelim tkivima nalazi se specifično granulaciono tkrivo s karakterističnim velikim Sternobergovim ćelijama. Sin. Hodgkinova bolest, granuloma malignum, lymphogranuloma malignum.  
Lymphoma Limfon, v. lymphadenoma.  
Lymphomatosis Limfomatoza, pojava mnogobrojnih limfona u različitim predjelima tijela.  

1 2