... Rječnik | Sarafoffova operacija | V. operacija. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Sarafoffova operacija V. operacija  
Sarcina U prirodi vrlo rasprostranjeni saprofitni mikroorganizmi koji se javljaju u vidu paketića sastavljenih od po 8 mikrokoka. Razne vrste sarcina mogu da stvaraju kolonije u živim bojama; S. ventriculi, s. koja se nalazi u ahlordiričnom želudačnom soku.  
Sarco- Sarko-, u složenicama označava da je nešto u vezi s mišićnim tkivom ili mesom, npr. sarkoblast, embrionalna ćelija iz koje nastaje mišićna ćelija.  
Sarcoblast Sarkoblast, ćelija iz koje se razvija poprečnoprugasto mišićno vlakno.  
Sarcodina Klasa primitivnih protozoa (potkolo Plasmodroma) koje se hrane i kreću pseudopodima. V. Protozoa.  
Sarcoid Sarkoid, patološki proliferativni proces koji na izgled liči na tumor i koji se najviše pojavljuje na koži: Bekov (Boeck) s. nalazi se najčešće u koži lica, ruku i pleća; Darier-Roussyjev s. sastoji se od multiplih čvorova smještenih u potkožnom tkivu itd.  
Sarcoidosis Sarkoidoza, hornična retikuloendotelioza ili granulomatoza. Oboljenje koje dugo traje, karakteristično po povećanju limfnih žlijezda i slezine, zatim, rjeđe, promjenama u koži, plućima, kostima, zglobovima, suznim i pljuvačnim žlijezdama i oku. Histološki se manifestuje pojavom granuloma sastavljenih od epiteloidnih ćelija kojima se ponekad pridružuju i džinovske ćelije. Etiologija oboljenja je nejasna. Misli se da s. tuberkuloze u «osoba s velikim imunitetom i slabom osjetljivošću». Sin. Besnier-Boeck-Schaumannova bolest, benigni sarkoid.  
Sarcolemma Sarkolema, opna mišićnog vlakna.  
Sarcoma Sarkom, opaki tumor sagrađen od manje ili više nezrelog vezivnog tkiva. S. je obično građen od homogenog tkiva, sličnog ribljem mesu (sarcos = meso), brzo infiltruje tkiva, stvara metastaze i prouzrokuje kaheksiju. Može se razviti u svakom dijelu organizma gdje ima vezivnog tkiva. V. tumor; chondrosarcoma, hondrosarkom, vrlo opaki s. sastavljen od hrskavičastog tkiva, koji se pojavljuje najčešće na cjevastim kostima. Brzo daje metastaze. Postoje mješoviti oblici: osteohondrosarcoma, myxochondrosarcoma itd.; s. fusocellulare, fuzocelularni s., opaki tumor vezivnog tkiva sastavljen od duguljastih, vretenastih ćelija. Postoji: 1) s. microfuocellulare, tj. sa stinim vretenastim ćelijama, koji se nalazi u plućima, tireoideji, koži i fascijama, i 2) s. macrofusocellulare, koji je sastavljen od velikih i džinovskih vretenastih ćelija, a razvija se iz fascija, periosta, kože i iz unutrašnjih organa; s. gigantocellulare, gigantocelularni s., opaki tumor vezivnog tkiva, sastavljen od vretenastih ćelija koje sadrže manji ili veći broj jedara. Nalazi se obično u koštanom sistemu; s. globocellulare, globocelularni s., opaki tumor vezivnog tkiva sagrađen od okruglih, nezrelih vezivnih ćelija. Sin. s. rotundocellulare. Razlikuje se: 1) s. microglobocellulare, vrlo maligni s. sa sitnim okruglim ćelijama koji se nalazi najčešće u koži, sluznicama, sjemenicima, bubregu i koštanoj srži, i 2) s. macroglobocellulare, s. sa okruglim ćelijama, manje maligni oblik od pređašnjeg i nalazi se u koži i u pojedinim unutrašnjim organima; s. idiopathicum multiplex haemorrhagicum, veoma sporo, obično na donjim ekstremitetima, razvijaju se plavičastocrveni nodusi i pločasta zadebljanja tkiva sivomrke boje. Ove se promjene postepeno umnožavaju, a mogu da se jave i na unutrašnjim organima; lymphosarcoma, limfosarkom, s. koji se razvio iz limfadenoidnog tkiva i može biti sastavljen od limfocita ili limfoblasta. Najčešće se lokalizuje u limfnim žlijezdama  
Sarcomatodes Sarkomatodni, (1) koji ima osobine benignog tumora vezivnog tkiva, a izgleda je sarkoma; (2) koji se pretvara u sarkom.  
Sarcomatosus Sarkomatozan, koji ima osobine sarkoma.  
Sarcophaga Rod muha familije Sarcophagidae, sivkaste boje, raznih veličina (od 4 do 18 mm) rađaju žive mladunce. Ima ih korisnih, koji žive na račun drugih štetnih insekata, i štetnih, koji izazivaju mijazu rana, crijevnih i drugih organskih duplji. U nas je najpoznatija S. carnaria (mesara).  
Sarcoplasma Sarkoplazma, protoplazma mišićnog tkiva.  
Sarcoptes scabiei Šugarac, vrsta preglja. Živi u pokožici čovjeka i izaziva šugu. Sin. Acarus scabiei. V. scabies.  
Sarcosporidia Protozoa  

1 2