... Rječnik | Trombokinaza | V. tromboplastin. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Trombokinaza V. tromboplastin  
Trombophlebitis Tromboflebitis, tromboza prouzrokovana zapaljenjem zida vene, t. migrans, rekurentni tromboflebitis, koji se naizmjenično pojavljuje u raznim venama, t. purulenta, gnojno razmekšanje tromba s infiltracijom leukocita u zidu oboljele vene, t. saltans, tromboflebitis koji se pojavljuje na mjestu koje je udaljeno od prvobitne povrede.  
Tromboplastin Supstancija koja se nalazi u tkivima i u neaktivnom stanju, u plazmi. Aktiviše se u krvi poslije povrede krvnog suda u toku 4-6 minuta iz jedne materije trombocita, tkivnog tromboplastina i tromboplastinskih činilaca plazme. U zajednici sa kalcijum aktiviše protrombin (trombogen) u trombin. Sin. trombokinaza, zimoplastin. V. coagulatio.  
Tromboza V. thrombosis  
Trommerova reakcija V. reakcija  
Tropacocainum Lokalno anestetičko sredstvo. Upotrebljava se u obliku hidrohlorida (Tropacocaini hydrochloridum), za tzv. spinalnu anesteziju.  
Tropeolin Žuta azo-boja koja u prisustvu kiselina prelazi u mrko-crvenu. Upotrebljava se kao indikator.  
Trophoedema Trofedem, hronični, blijed, čvrst, bezbolan edem, većinom na donjim ekstremitetima, koji se javlja u mladih žena. Često je porodična pojava. Sin. Pseudoelephantiasis neuroarthritica.  
Trophoneurosis Trofoneuroza, oboljenje prouzrokovano poremećajem ishrane tkiva usljed funkcionog ili organskog oštećenja vegetativnog nervnog sistema. Trofoneuroze su: akroparestezija, eritromelalgija, Raynaudova bolest, sklerodermija, Quinckeov edem, lipodistrofija i progresivna hemiatrofija lica.  
Tropica V. malaria  
Tropicus Tropski, koji se javlja u žarkim predjelima. Npr. malarija t., tropska malarija.  
Tropismus Tropizam, orjentisano «kretanje» utvrđenih biljaka ili njihovih dijelova kao reakcija na draži koje imaju određeni pravac dejstva (rastenje, savijanje prema izvoru draži odnosno u suprotnom smislu: pozitivan i negativan tropizam, npr. geotropizam, fototropizam). V. taxis.  
Tropska groznica V. malaria  
Tropske bolesti V. bolest  
Trovanje Stanje živog organizma prouzrokovano dejstvom otrova. Po toku t. može biti akutno, subakutno ili hronično. Po svojim uzrocima trovanja mogu biti namjerna (samoubilačka, ubilačka) ili nenamjerna (profesionalna, ekonomska, medicinska). Profesionalna trovanja nastaju uslijed dejstva sirovina, poluprerađevina, krajnjih proizvoda ili rastvarača koji djeluju pri radu na tijelo radnika. Ekonomska trovanja nastaju u domaćinstvu uslijed zamjene, nepažnje i neznanja kad otrovne materije, npr. pokvarena hrana, u domaćinstvu upotrebljavane jetke materije i dr. oštete organizam. Medicinska t. su ona koja nastaju upotrebom lijekova u pretjeranim količinama. Pod nazivom trovanje podrazumjeva se u medicini i terminalni stadijum poremećeja uslijed teških proliva ili u toku teških infekcija. V. otrovi; t. arsenovodonikom ili arsinom AsH3, dešava se pri djelovanju slabih kiselina na materije koje sadrže arsen. Trovanje nastaje keo posljedica udisanja gasovitog arsina, otrovnog gasa koji izaziva hemolizu, žuticu, gastroenteritis i nefritis. Neka od njegovih jedinjenja upotrebljavana su za vrijeme rata kao bojni otrov; bagassosis, profesionalno oboljenje sa oštećenjem pluća i promjenama u njima a nastaje dejstvom prašine od dijelova šećerne trske iz kojih je ekstrahovan šećer; ovaj materijal se upotrbljava za izolaciju od zvuka i toplote; bensolismus, benzolizam, profesionalno trovanje izazvano udisanjem parâ benzola (v. benzol) ili njegovim prodiranjem kroz kožu. Od benzolizma trpe sve osobe koje s njim rade koristeći ga kao organski rastvarač, odnosno pri proizvodnji anilina, nitrobenzola u fabrikama linoleuma, boja, vještačkog đubriva, industrijskih eksploziva, smijesa za sušenje i dr. Veće koncentracije mogu dovesti do edema mozga i pluća, ili do kolapsa. Javljaju se, pored narkotičkog dejstva, i znaci nadraženja kože i sluznica. Na koži se viđaju dermatitisi i hiperkeratoze. Česti su znaci: glavobolja, gađenje,umor, pospanost koji mogu dov  

1 36 37 38 39 40 45