... Rječnik | Tympania | Timpanija, (1) pojava dobijanj... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Tympania Timpanija, (1) pojava dobijanja timpaničnog zvuka pri perkusiji; (2) meteorizam. V. tympanismus.  
Tympanismus Timpanizam, zvonkost, postojanje zvonkog tona pri perkusiji. Nalazi se pri perkusiji trbuha (nadimanje crijeva gasovima) i grudnog koša (velika kaverna u plućima).  
Tympanum Bubanj, Npr. cavum tympani, bubanjska duplja ili membrana tympani, bubanjska opna.  
Typhlitis Tiflitis, zapaljenje slijepog crijeva (caecuma).  
Typhobacillosis Tifobaciloza, simptomi prouzrokovani trovanjem toksinima tifusnog bacila; t. tuberculosa, stanje izazvano tuberkuloznom infekcijom, koje ima simptome slične tifusu.  
Typhoid Tifoidan, koji liči na tifus, naročito po pomučenju svijesti.  
Typhosus Tifozni, tifusni, koji pripada tifusu ili liči na tifus.  
Typhus Tifus; t. abdominalis, crijevni tifus, vrućica. Zarazno oboljenje izazvano bacilom Salmonella typhi (Ebertov bacil), obično se javlja u vidu epidemije, rjeđe pojedinačno. Glavni simptomi su: visoka temperatura (njen se tok može podijeliti na tri dijela: najprije postepeno povišavanje, potom održavanje na visokom nivou, a zatim spuštanje na normalnu visinu), usporen puls, ružičaste tačkaste erupcije po koži i povećanje slezene. Izvor zaraze su bolesnici i kliconoše, i to njihovi ekskreti, (stolica i mokraća ) koji mogu zagaditi životne namirnice i vodu. U tifusu su naročito opasne komplikacije: crijevna krvavljenja i perforacije. Dijagnoza se u prvoj nedelji postavlja pomoću hemokulture, a poslije prve nedelje pomoću Widalove aglutinacione probe; t. exanthematicus, pjegavac. Zarazno oboljenje koje se prenosi vašima. Bolest prouzrokuje Rickettsia prowazeki, koju vaš izbacuje svojim ekskretima. Glavni simptomi su: nagli početak bolesti, visoka temperatura koja traje oko 14 dana, tačkaste kožne erupcije, koje su često hemoragične, delirijum i bronhitis koji obično prelazi u zapaljenje pluća. Bolest je naročito izražena u vidu epidemija ondje gdje se ljudi nalaze zbijeni u velikim grupama pod nehigijenskim uslovima (logori, kaznionice). Stoga je i zimi pjegavac češći nego ljeti. Pored kliničke slike i pojave bolesti u toku epidemije, za dijagnozu je važna Weil-Felixova aglutinaciona reakcija; muralni t., vrsta pjegavca koji prouzrokuje Rickettsia mooseri i koja se prenosi s pacova na čovjeka ujedom buhe (Xenopsylla cheopis). Javlja se endemijski u primorskim zemljama cijelog svijeta. Benigna bolest koja traje desetinu dana. Simptomi su povišena tjelesna temperatura i pojava makulopapuloznog egzantema petog dana bolesti. Od egzantema je pošteđeno samo lice.  
Typus Aran-Duchenne V. amyotrophia spinalis progressiva  
Typus Tip, opšti karakter ili karakter koji preovlađuje u nekoj bolesti ili kod neke osobe; t. allotropicus, osoba koja je obuzeta onim što drugi misle; t. asthenicus, osoba visokog rasta, dugih nogu i ruku, dugog grudnog koša, mršava, male donje vilice, malog srca; sklona oboljevanju od plućne tuberkuloze i šizofrenije; t. athleticus, osoba sa širokim ramenima, širokim grudnim košem, debelim vratom i jako razvijenim mišicama; t. digestivus, digestivni tip, dobro uhranjene osobe, nježnog skeleta, mlitavih mišića, i kratkih ekstremiteta, širokog lica, masivnog kratkog vrata dobro razvijenim potiljkom, uvučenog grudnog koša i isturenog trbuha; t. leptosomus, v. t. asthenicus; t. pycnicus, osoba širokog grudnog koša, gojaznog tijela, okruglog lica i i kratkog vrata, sklona obolijevanju od arterijske hipertenzije i ciklotimije (psychosis maniacodepressiva);t. sympathicotonicus, osoba koja se odlikuje ubrzanim pulsom, znojenjem, povećanom uzbudljivošću i naklonošću ka povećanju krvnog pritiska; t.vagotonicus, osoba koja se odlikuje sporim pulsom,, niskim krvnim pritiskom, lokalizovanim znojenjem, velikom tolerancijom prema šećerima i izraženim okulokardijalnim refleksom; V. constitutio.  
Tyramin Tiramin, p-oksifenil-etil-amin, proizvod razlaganja tirozina. Nalazi se u ražnoj glavnici. Djeluje vazokonstriktorno, ali se ne upotrebljava u terapiji.  
Tyroglyphus farinae Pregalj brašna, insekt koji napada žito, brašno i proizvode od brašna, pa i duhan za vrijeme fermentacije. Odrasli insekti su bijelosivi s nogama obojenim otvoreno ljubičasto. Nose mnogobrojna sićušna jaja , iz kojih se ljeti, poslije 3-4 dana, izlegu larve. Razvitak od jaja do odraslog preglja traje 2-5 nedelja. Preglji ne napadaju zrnastu hranu s 13% vlage i brašno s 11% vlage. U zrnu pregalj napada prvo klicu, a zatim skrob i pretvara ga u sivkastu brašnastu masu, neprijatna zadaha, punu izmeta i bakterija. Brašno oboje sivkastomrko i daju mu gorak ukus i neprijatan miris. U čovjeka preglji mogu da izazovu, poslije udisanja presvučenih košuljica i izmeta, alergička oboljenja od kojih često pate cijele porodice u zaraženim stanovima. Simptomi ovih oboljenja su glavobolje, urtikarija, ekcem, blefaritis, bronhijalna astma katari crijeva, v. brašno.  
Tyzzerova tjelašca Intranuklearne acidofilne inkluzije u varicelama.  
Tze-tze-mušica Cece-muha, egzotična afrička muha iz iste familije kao i obična, domaća muha (Muscidae). Hrani se krvlju sisara. Najvažnije vrste su : Glossina palpalis, prenosilac Trypanosoma gambiense, izazivača afričke bolesti spavanja; G. morsitans, koja prenosi T. rhodesiense, prouzrokovača bolesti spavanja iz Rodezije, i T. bruccei, prouzrokovača bolesti nagane u konja; G. pallidipes, koja isto tako prenosi T. bruccei. Postoji i više drugih vrsta, vjerovatno isto tako prenosilaca raznih tripanosoma. Sin. tse-tse-mušica.  

1 41 42 43 44 45