... Rječnik | Tuberosus | Tuberozan, koji se odlikuje po... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Tuberosus Tuberozan, koji se odlikuje pojavom mnogobrojnih kvrga, čvorića. Npr. lepra tuberosa.  
Tuberozan V. tuberosus  
Tuberozna lepra V. lepra  
Tuberozna skleroza V. sclerosis  
Tubularis Cjevast, koji pripada cijevi.  
Tubularni maksimum V. maksimum  
Tubulizacija Provlačenje proširenog dijela presječenih nerava i tetiva kroz životinjsku arteriju, dekalcifikovanu kost, cijev od formol-želatina, magnezijuma, itd. Cilj je t. da spriječi pojavu sraštanja između nerva ili tetive s okolinom.  
Tubulosus Tubulozan, cjevast.  
Tubulus Kanalić, npr. t. seminiferus, sjemeni kanalić; t. renalis, bubrežni kanalić, dio nefrona koji sprovodi prvobitnu mokraću iz Malpighijevog bubrežnog tjelašca ka sabirnim mokraćnim cjevčicama koje se nalaze u bubrežnim Malpighijevim piramidama. On ima dva vijugava dijela, prvi i drugi, i jednu dugačku zamku.  
Tubus Cijev, kanal, npr. t. digestorius, kanal za varenje.  
Tularaemia Tularemija, oboljenje glodara, naročito vjeverica, divljih i pitomih zečeva, pacova. Prvi put je konstatovana 1912. god. U pokrajini Tulare u SAD, te joj odatlei potiče ime. Prouzrokovač je Pasteurella tularensis, sićušan, pleomorfan, nepokretljiv, asporogen i gram-negativan bacil. Čovjek se zarazi dodirom zaraženog materijala ili preko nekih insekata (jedna vrsta muhe). Poznate su i laboratorijske infekcije. Oboljenje traje 2 – 3 nedeljei odlikuje se visokom temperaturom i otokom svih limfnih žlijezda, koje se često zagnoje. T. je većinom profesionalna bolest. Ona se javlja u lovaca, u radnika pri prerađivanju kože glodara, pri konzervisanju mesa divljih i pitomih zečeva, u odgajivača zečeva i u osoblja po institutima. Oboljenje je utvrđeno i u nas u Sloveniji i Hrvatskoj.  
Tumefakcija Zadebljanje, otok.  
Tumescentia Tumesencija, otok, nadimanje.  
Tumidus Otečen.  
Tumor (1) izraštaj, izraslina, guka; (2) otok, jedan od četri klasična znaka zapaljenja (V. inflammatio); tvorevina nastala u organizmu bez poznatog uzroka, bujanjem novog tkiva koje ostaje i raste nezavisno od okolnih tkiva, i obično nema nikakve fiziološke uloge. Sin. neoplasma. U organima se tumori pojavljuju u vidu guka, čvorova ili infiltracije organa ili proliferacije na površinama organa i tijela u raznom obliku. Homojotipni ili homologni t., imaju građu sličnu građu tkiva iz koga su proizašli. Heterotipni ili heterologni t., pokazuju građu koja se u mnogome razlikuje od građe tkiva iz koga su izrasli. Parenhim t. je samo tkivo t., a stroma t. predstavlja potporno tkivo s krvnim sudovima. T. se mogu razviti iz svih tkiva i ćelija organizma; adneksani t., palpatorni tumor na adneksima, koje sačinjavju jajnik, tuba i parametrijumi. Prema tome, ovaj tumor može da pripada jajniku, tubi ili parametrjumima. Može biti pravi tumor (maligni ili benigni) ili samo tumorsko zadebljanje zapaljenjske prirode; t. albus, stariji naziv za tuberkulozu zgloba, obično zgloba koljena. Zglob je vretenastog lil loptastog oblika, dok je koža nad t.a. blijeda. Sin.fungus articulationis; benigni ili blagi t., imaju ekspanzivni rast, potiskuju tkivo organa, npr. miomi, fibromi, hondromi, osteomi, adenomi itd; maligni t. su karcinomi i sarkomi, koji većinom infiltrativno rastu, razaraju organ, prodiru u okolinu i zasijavaju, preko limfnih i krvnih sudova, u bliže i dalje organe metastaze. Sem što mehanički svojim prisustvom utiču na organ, maligni t. i svojim produktima metabolizma i produktima raspadanja utiču na organizam i dovode do teške kaheksije. Uzrok svih oblika t. nije u potpunosti poznat,mada se znaju mnogi uzročni faktori, koji imaju manjeg ili većeg uticaja na postanak t., kao što su hemijski (karcenogene materije) i fizički faktori, dejstvo virusa, poremećaj prometa materija tid.; t.mixtus, mješoviti t., tumor koji se sastoji od nekoliko vrsta tki  

1 41 42 43 44 45