... Rječnik | Trachea | Traheja, dušnik, cjevasti dis... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Trachea Traheja, dušnik, cjevasti disajni organ, pruža se od grkljana, ulazi u grudnu duplju i ispred IV leđnog pršljena dijeli se u dvije dušnice. Zid mu je sagrađen od hrskavičnih lukova, koji onemogućuju spoljoštavanje zjapa dušnika.  
Trachealis Trahealni, dušnični.  
Tracheitis Zapaljenje traheje.  
Tracheoscopia Traheoskopija, osmatranje lumena i zida dušnika pomoću cjevastog osvjetljenog metalnog spekuluma (traheoskopa). Obično se ista cijev upotrebljava i dalje za osmatranje bronhusa (traheobronhoskopija). Većinom se stavlja kroz usta i grkljan u traheju (gornja t.), a ako postoji traheostoma, može da se stavi i kroz nju neposredno u dušnik (donja t.). Ovim načinom mogu da se izdvade i strana tijela iz traheje i bronhusa.  
Tracheostenosis Traheostenoza, suženje traheje. Može da nastane postepeno, npr. usljed kompresije koju izaziva struma, ili naglo agzogeno ili endogeno strano tijelo. U djeteta može i strano tijelo u jednjaku da pritisne traheju i da tako ugrozi njegov život.  
Tracheostoma Traheostoma, operativnim putem stvoren otvor na prednjem zidu dušnika. U njemu je ivica sluznice srasla s ivicom kože i lako se može stavljati i mijenjati trahejna kanula. T. je nekad privremena mjera liječenja (npr. pri paralizi larinksa, dok se ne ukloni zapreka), a nekad stalna (npr. u laringektomisanog bolesnika).  
Tracheotomia Traheotomija, operativni poduhvat kojim se uspostavlja otvor u prednjem zidu dušnika. U otvor se stavlja trahejna kanula i tako se bolesniku osiguravaju disanje i ekspektoracija. Indikacija za t. je svaki slučaj stenoze u vazdušnim putevima iznad mjesta na kome treba da se postavi kanula, ukloniti uzrok. Vrši se takođe pri liječenju akutne disajne insuficijencije u komatoznim stanjima, u trovanju i u bulbusnim oblicima poliomijelitisa (lassenova metoda).  
Trachoma Trihoma, slijepljene kose usljed ekstremne vašljivosti i ekcemskih promjena. Sin. plica polonica.  
Trachoma Trahom , u izvesnim djelovima svijeta veoma prošireno enemijsko oboljenje vežnjače izazvano virusom. U prvom i drugom stadijumu odlikuje se pojavom folikula i granula, poglavito na vežnjači tarzusa i forniksa. U trećem stadijumu javlja se razmekšanje folikula i granula, dok se četvrti stadijum odlikuje stvaranjem ožiljaka. Kao posljedica nastaju: entropijum kapka, trihijaza, panus, kseroza vežnjače, pa i rožnjače. Sin. conjunctivitis trachomatosa.