... Rječnik | Zubni cement | Supstancija koja pokriva korij... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Zubni cement Supstancija koja pokriva korijen i vrat zuba. Sadrži 32% anorganske materije i najmekši je dio tvrdih supstancija zuba. Najsličniji je kosti. Kroz njega prolaze kanalići. Najdeblji je prema apeksu i u bifurkaciji korijena. Ishranjuje se od periodonta, tako da se kod devitaliziranog zuba cement i dalje ishranjuje. Sin. substantia ossea, crusta petrosa.  
Zubni kamenac Supstancija koja nastaje na zubima taloženjem kalcijumovih soli iz pljuvačke. Najviše se skuplja na zubima u blizini izvodnih kanala pljuvačnih žlijezda, a na gingivalnom dijelu krunice zuba. Taloženju doprinose naslage razorenog epitela, ostaci hrane i bakterije. Kad postoje prostori, tzv. džepovi između gingive i vratnog dijela zuba, kamenac se taloži na vratu zuba u tom dijelu i mnogo je tvrđi nego na vidljivim djelovima zuba. Kamenac je jedan od uzroka oboljenja parodoncijuma.  
Zubni korijen Dio zuba koji se normalno nalazi u alveoli alveolarnog nastavka. Spolja je pokriven cementom (substantia ossea), a unutrašnji dio je, koji je najmasivniji, čini dentin (substantia eburnea). Od vrha korijena do kavuma krunice prolazi kanal koji popunjava pulpa, a koja se sastoji od živaca, krvnih sudova, limfnih sudova i vezivnog tkiva. Sjekutići, očnjaci i premolari imaju normalno po jedan korijen s izuzetkom prvog gornjeg premolara, koji ima dva korijena.Gornji molari imaju tri korijena, a donji dva.  
Zubni luk Spoljni zubni luk je linija koja spaja ivice sjekutića, vrhove očnjaka i bukalne kvržice premolara i molara; pravi z. l. je linija koja ide glavnim fisurama molara i premolara, a u prednjih zuba ide između cinguluma i sječivnih ivica. Lukovi gornje ivice imaju oblik elipse, a donje parabole; unutrašnji z. l. je linija koja spaja cingulume prednjih zuba i ide preko oralnih kvržica premolara i molara.